7 РЕКОМЕНДАЦІЙ ЩОДО ВИБОРУ МІСЦЯ НАВЧАННЯ

 

Залишилось менше місяця, і абітурієнтам треба буде робити вибір, який вплине на їх подальше життя. Сьогодні ми підготували допис про 7 пунктів, на які варто звернути увагу абітурієнтам та їх батькам при обранні місця вступу в Україні. Ми не будемо розглядати питання про те, який напрямок або ВНЗ обрати. Допис буде корисний тим, хто вже знає напрямок, в якому хоче отримати вищу освіту, та має список з декількох місць для навчання. Наші рекомендації допоможуть проаналізувати ці місця за певними критеріями та зробити надійний вибір. Також ми намагалися навести критерії, які є у швидкому доступі на сайті або у соцмережах випускаючої кафедри, щоб цей процес не потребував багато часу та спілкування з представниками ВНЗ.

1. Спеціальність та освітня програма

Необхідно чітко розуміти різницю між спеціальністю та освітньою програмою:

  • Спеціальність — це загальна назва, пов’язана із галуззю знань.
  • Освітня програма — це конкретний набір дисциплін, навичок та компетентностей, які ви будете вивчати та набувати у процесі навчання.

Саме на освітню програму, а не на спеціальність ви будете подавати заяву. В межах однієї спеціальності в одному ВНЗ можуть бути різні освітні програми, які суттєво відрізняються за змістом та спрямованістю. 

Наприклад, у НТУ “ХПІ” на спеціальності “122. Комп’ютерні науки” є освітня програма “Штучний Інтелект” та освітня програма “Моделювання, проєктування та комп’ютерна графіка”. Спеціальність буде одна й та сама – 122. У дипломі буде написано “бакалавр з комп’ютерних наук”. Але по закінченню 4-го курсу у випускників різних освітніх програм будуть різні знання і компетентності. І працюватимуть вони у зовсім різних напрямках.

Проєкт освітньої програми ви можете знайти на сайті випускаючої кафедри. Це документ, який затверджений Вченою Радою та керівництвом ВНЗ. З освітніми програмами кафедри КМАД ви можете ознайомитись за посиланнями:

Обирайте ту освітню програму, яка максимально відповідає вашим інтересам та цілям.

2. Акредитація освітньої програми

Переконайтеся, що освітня програма, на яку ви плануєте вступати, акредитована на достатній термін. Це важливо, щоб уникнути ситуацій, коли через рік ви змушені будете навчатися за іншою програмою чи, навіть, в іншому навчальному закладі.

Чому це важливо? Це питання особливо гостро постає останніми роками, оскільки змінено процес акредитації вищих навчальних закладів. Перелік вимог для освітніх програм досить великий, і не всі успішно проходять цей процес та отримують ліцензію на 5 років. Були прецеденти, коли деякі ВНЗ отримували лише умовну акредитацію освітньої програми на 1 рік (з можливістю повторної переакредитації). А в деяких випадках ВНЗ взагалі не отримували акредитацію для освітньої програми, що створювало труднощі для студентів, які вже навчалися за цією програмою.

Інформацію щодо терміну акредитації можна знайти в документі “Освітня програма” у пункті “наявність акредитації”. Отже, поцікавтеся, коли саме була акредитація та на скільки років отримано ліцензію за тією освітньою програмою, на яку ви плануєте вступати.

3. Наявність у викладацькому складі кафедри викладачів-практиків

Сильний професорсько-викладацький склад – це гарантована висока якість освіти, яку ви отримаєте. Якщо ви плануєте вступати на ІТ-спеціальності, зверніть особливу увагу на те, хто викладає ІТ-дисципліни за обраною освітньою програмою. Чим більший відсоток викладачів-практиків від загальної кількості викладачів ІТ-дисциплін, тим більше практичних навичок ви отримаєте вже під час навчання.

Викладачі з ІТ-дисциплін, які працюють не тільки у ВНЗ, а й у ІТ-компаніях, є запорукою того, що ви отримаєте не тільки академічні знання, але і практичні навички. Зазвичай ця інформація представлена на сайті випускаючої кафедри у відповідному розділі. Інформацію про професорсько-викладацький склад кафедри КМАД ви можете знайти за посиланням.

Отже, зайдіть на сайт кафедри за обраною вами освітньою програмою та подивіться інформацію про викладачів. Зверніть особливу увагу на те, чи працюють вони в інших компаніях (окрім НВЗ) та які посади вони там займають.

4. Взаємодія кафедри з роботодавцями

Якщо ви вже визначилися, що хочете зв’язати своє майбутнє з ІТ, то важливо, аби ваша майбутня випускаюча кафедра співпрацювала з ІТ-компаніями. Що може відноситися до такої співпраці:

  • Консультації спеціалістів у розробці навчальних курсів.
  • Участь співробітників ІТ-компаній у навчальному процесі.
  • Організація стажування.
  • Дуальна освіта.
  • Фінансова підтримка.

Наявність такої співпраці свідчить про те, що кафедра готує фахівців, які мають попит на ринку праці і перспективи працевлаштування у сучасних ІТ-компаніях. А ІТ-компанії, зі свого боку, готові вкладати ресурси у розвиток кафедр, що забезпечують високу якість освіти.

Інформація щодо співпраці з ІТ-компаніями представлена зазвичай на сайті кафедри у відповідному розділі. Назви розділів можуть змінюватись в залежності від ініціатив партнерів. Наприклад, на кафедрі КМАД цю інформацію представлено на сторінках 

Також інформацію про співпрацю можна отримати із соціальних мереж кафедри. Варто звертати увагу на:

  • Зустрічі представників ІТ-компаній зі студентами та викладачами.
  • Підтримку заходів для студентів та абітурієнтів.
  • Присутність представників ІТ-компаній на захистах курсових і дипломних робіт.
  • Зустрічі з викладачами щодо змісту навчальних дисциплін.

Отже, проаналізуйте на сайті та у соцмережах інформацію щодо взаємодії випускаючої кафедри з ІТ-компаніями.

5. Випускники кафедри

Як найшвидше отримати уявлення про кар’єрні можливості, які відкриває обрана вами спеціальність та освітня програма? Історії та кар’єрний шлях випускників — це найчесніша реклама та найкращий показник актуальності та ефективності навчання на кафедрі. 

Заздалегідь поцікавтеся, в яких ІТ-компаніях та на яких посадах працюють випускники кафедри, на яку ви плануєте вступати. Цю інформацію легко знайти на сайті кафедри. Також можна в соцмережах ВНЗ подивитися відео-відгуки випускників, інтерв’ю з ними, записи їїх зустрічей зі студентами. Якщо при аналізі інформації вам сподобається те, що ви побачите та почуєте. Якщо ви зустрінете назви компаній, які входять у десятку найвідоміших у світі. Якщо ви зрозумієте, що посади, які обіймають випускники в провідних ІТ-компаніях, є посадами вашої мрії. То варто уважніше придивитися саме до цієї спеціальності та цієї освітньої програми.

Сьогодні випускники кафедри КМАД успішно працюють та займають провідні посади у Meta, Google, Amazon, Facebook. Іх історіі можна знайти на сторінці 

Обирайте освітню програму та випускаючу кафедру, яка забезпечить вам надійний шлях до реалізації найамбітніших цілей.

6. Можливість академічної мобільності

Якщо для вас важливо мати можливість навчатися за кордоном, дізнайтеся, чи пропонує випускаюча кафедра програму академічної мобільності. Це може бути:

  • Обмін з іноземними партнерами (наприклад, Erasmus).
  • Участь у міжнародних проєктах.
  • Стажування за кордоном.
  • Програми подвійних дипломів.

Треба розуміти, що не всі кафедри в Україні та не за всіма освітніми програмами надають студентам таку можливість. Але якщо така можливість є, то це обов’язково зазначено на сайті кафедри та ВНЗ у відповідному розділі. 

Наприклад, на кафедрі КМАД інформацію про програми обміну (Erasmus) студентів з університетами у Німеччині (Фрайбурзький університет, університет прикладних наук Вюрцбург-Швайнфурт) та Ізраїлі (ТЕХНІОН), а також про програми подвійних дипломів (Німеччина, Магдебургський університет) представлено у розділі “Міжнародне співробітництво”.

Отже, якщо для вас важливо мати можливість навчатися за кордоном, поцікавтеся, які програми академічної мобільності пропонує ВНЗ за обраною вами освітньою програмою.

7. Пріоритетність вибору

Коли у вас вже складено список ВНЗ та освітніх програм, які вас зацікавили, вам необхідно проранжувати їх за пріоритетністю від 1 до 5 (1 — найвищий пріоритет, а 5 — найнижчий). При подачі заяв у електронному кабінеті вступника ви зазначите цей пріоритет. Саме за ним буде відбуватися зарахування. Пам’ятайте, що після подачі заяв змінити пріоритет вже не буде можливості!

Щоб правильно розставити пріоритети, варто врахувати кілька важливих аспектів:

  • Ваші бали НМТ/ЗНО: Проаналізуйте свої бали НМТ/ЗНО, розрахуйте загальний бал згідно вагових коефіцієнтів та дізнайтеся, які середні бали необхідні для вступу на обрані програми. Це допоможе зрозуміти, де у вас більше шансів на зарахування.
  • Популярність спеціальності: Деякі спеціальності є дуже популярними, і конкуренція на них висока. Варто проаналізувати конкуренцію на обраних програмах у попередні роки.
  • Можливості працевлаштування: Досліджуйте, наскільки випускники обраної програми успішні у працевлаштуванні. Це може суттєво вплинути на ваш вибір.
  • Формат навчання: Враховуйте, що для денної форми навчання сьогодні існує декілька форматів: онлайн, офлайн або змішаний. Слід зауважити, що навчання в онлайн форматі дозволяє отримувати вищу освіту незалежно від місця перебування. Матеріал надається в повному обсязі, в зручному форматі, а студенти протягом навчання отримують віддалений доступ до всіх навчальних ресурсів.
  • Додаткові критерії: Можливо, для вас важливі такі критерії, як можливості для стажувань, міжнародні програми обміну, матеріально-технічна база тощо.

Правильне розставлення пріоритетів суттєво впливає на ваші шанси на зарахування та подальше навчання.

Знайомлячись з інформацією на сайті та в соцмережах випускаючої кафедри, зверніть увагу на те, наскільки зручно та доступно надано інформацію саме для абітурієнта. Оцініть, наскільки зручно вам спілкуватися з представниками кафедри та наскільки швидко, зрозуміло і вичерпно вам надають відповіді на ваші запитання. Все, зазначене вище – це непрямий, але дуже важливий показник того, наскільки випускаюча кафедра турбується про комфорт абітурієнтів (а в майбутньому і студентів), ставиться з повагою до часу клієнтів та вміє якісно і доступно надавати складну інформацію. Адже, як відомо: як ти робиш одну справу, так ти робиш і всі інші.

Ми турбуємося про те, щоб ви мали доступ до актуальної інформації, отримували відповіді на свої запитання і могли легко орієнтуватися у процесі вступу. Саме тому кафедра КМАД:

  • розмістила всю важливу інформацію щодо освітньої програми і корисну інформацію для вступу на одній сторінці сайту для абітурієнтів, щоб не шукати її по всіх розділах сайту;
  • створила чат-бот у Telegram @KMAD_bot, де зібрана вся актуальна і необхідна для абітурієнта інформація;
  • створила візуалізацію навчального процесу до кожної освітньої програми, щоб наочно представити інформацію про те, що саме будуть вивчати студенти протягом 4 років, оскільки не всім зручно читати декілька сторінок тексту: MAP ROAD DS та MAP ROAD AI;
  • забезпечила зв’язок з представником кафедри, який надасть консультацію 24/7 у всіх месенджерах: +380 (97) 113-45-19.

Якщо у вас є пропозиції щодо того, що ще ми можемо зробити для вашої зручності, пишіть нам — ми завжди відкриті для пропозицій!

Бажаємо всім нашим абітурієнтам успішно скласти НМТ та вступити до омріяного вищого навчального закладу! І, звісно ж, чекаємо вас на нашій кафедрі!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *