СЬОГОДНІ — ДЕНЬ ПАМʼЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОКОСТУ

27 січня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау.

Під час Другої світової війни 6 мільйонів євреїв стали жертвами нацистської політики, що передбачала знищення народів і груп, які нацисти вважали загрозою або неповноцінними. Близько 1,5 мільйона з них були з території сучасної України.

«Голокост, який призвів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, завжди слугуватиме всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…» – таке формулювання містить резолюція Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 2005 року, якою запроваджено памʼятну дату.

Утім, останній рік війни росії проти України виразно засвідчив, що пасивна памʼять про злочини геноциду не є запобіжником від їхнього повторення.

Необхідний мінімум – активне осмислення та діалог, щоб сприяти постійній свідомості у принаймні значної частини суспільства того, як діють механізми соціальної агресії.

Однією з жертв Голокосту є Пауль Целан – творець «абсолютного вірша» і винахідник «мови оніміння», найвизначніший австрійський поет XX століття, а також один із найкращих європейських поетів повоєнного часу. Історія його життя та творчості приголомшує.

https://suspilne.media/culture/666714-pro-so-moze-govoriti-poezia-pisla-zahit-masovogo-znisenna-ludej-paul-celan-i-jogo-fuga-smerti/