Історія

Історія – дуже цікава і повчальна річ: багато з сьогоднішнього стає більш зрозумілим при ретельному ознайомленні з минулим. В цьому плані історія нашої кафедри дає уявлення про те, що фундамент, закладений попередниками, не просто готується. Він настільки надійний, що на цій базі можливо не тільки існування сьогоднішньої споруди кафедри, але і подальше надійне розвиток її будівлі вшир і вгору.

Дійсно, теорія механізмів і машин лежить біля витоків технічної освіти фахівців найрізноманітніших галузей. Її значення переоцінити важко. А які авторитетні вчені причетні до цієї дисципліни в НТУ «ХПІ» та відповідно до кафедри! Це Д.С. Зернов, П.М. Мухачев, Я.В. Столяров, Я.Л. Геронимус, І.Є. Любарський, Я.М. Майер, Ю.В. Епштейн, А.А. Грунауер, В.А. Новгородцев, В.Н. Загребельний, В.П. Ізюмський.

Сьогоднішній кістяк викладацького складу кафедри складають талановиті вчені А.А. Зарубіна, А.А. Золочівський, А.В. Устиненко, Г.А. Кротенко, В. І. Сєріков, Є.І. Зінченко, І.П. Гречка, А.В. Бондаренко, А.Ю. Васильєв, О.В. Мартиненко, А.В. Грабовський, А.Ю. Танченко, О.Е. Коноваленко, Р.В. Протасов, О.В. Веретельник, Ю.В. Костенко, Н.Б. Скрипченко, А.А. Атрошенко, М.А. Чубань і інші.

Кафедра проводить регулярні міжнародні науково-технічні конференції з проблем зубчастих передач. Випускаються Вісники НТУ «ХПІ» за напрямками «Машинознавство та САПР» і «Проблеми механічного приводу». Ведуться дві бюджетні теми і два господарських договору. За останні 10 років виконано грантів, тим, договорів на суму понад 5 млн. Грн. Було захищено 14 кандидатських і докторських дисертацій.

Студенти кафедри, підготовка яких почалася в 2004 р за фахом «Інформаційні технології проектування», досягли успіхів в олімпіадах і конкурсах студентських наукових робіт: студент Дмитро Мухін (гр. ТМ-88Б) займав призові місця на конкурсах від Освітнього спільноти Autodesk в 2012- 2015 років., Всеукраїнських студентських олімпіадах; в 2015 р студенти Сергій Купрін (гр. ТМ-80Б) і Дмитро Киричук (гр. ТМ-82Б) отримали дипломи II ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук у галузі “Військові науки” (м Львів, Академія сухопутних військ ім. гетьмана П. Сагайдачного), студенти Марія Саверська (гр. ТМ-81Б) і Дмитро Киричук отримали дипломи I і II ступеня Всеукраїнської студентської олімпіади з дисципліни «Системи автоматизованого проектування та комп’ютерного моделювання в машинобудуванні», м Київ, НТУУ «Киевски політехнічний інститут ». Команда під керівництвом доцента кафедри ТММіСАПР Васильєва А.Ю. навесні 2015 р посіла перше місце в конкурсі «Autodesk Fusion 360 Hackathon» м Шанхай (Китайська Народна Республіка).

Було виграно кілька грантів для студентів, аспірантів та молодих вчених для стажування за кордоном, в тому числі влітку 2015 року група студентів під керівництвом доц. Мартиненко А.В. перемогла в конкурсі DAAD і отримала грант на поїздку на практику в Університет Штутгарта, Німеччина.

Але головне – це, звичайно ж, перспектива. Вона виглядає відповідним чином. Кафедра має значний науковий доробок у галузі комп’ютерного моделювання фізико-механічних процесів і станів складних і надскладних механічних систем, у створенні методів аналізу і синтезу за критеріями міцності, жорсткості і динаміки корпусів легкоброньованих машин, з досліджень елементів біомеханічних систем, по оптимізації силових елементів кранів- перевантажувачів, віброударні машин, металургійного і шахтного обладнання, рухомого складу залізничного транспорту, а також в інших областях пром ишленності. Створено колектив висококваліфікованих науковців, здатних здійснювати масштабні фундаментальні і прикладні проекти. Багато розробок вже впроваджені в практику вітчизняних і зарубіжних фірм, заводів, КБ, організацій: військові гусеничні та колісні машини, крани, цистерни, ендопротези, вибивні машини, паливозаправники, вітроенергетичні установки і багато іншого. В арсеналі кафедри – унікальний комп’ютерний кластер з 64 комп’ютерними ядрами, 128 Гб оперативної пам’яті (розширюється до 208 Гб). На кафедрі інстальовані ліцензійні програмні продукти фірм Autodesk, PTC, ANSYS, SolidWorks і багатьох інших. Це дає можливість кафедрі брати участь і перемагати в конкурсах на виконання науко-і ресурсномістких проектів. А це позитивно відбивається на підготовці студентів, аспірантів, докторантів, молодих вчених і викладачів. Саме за ними – наше майбутнє.

Більш докладно про історію кафедри можна дізнатися з нарисів професорів Ткачука Н.А. і Грунауер А.А.

Comments are closed