Форум турбінистів 2005 рік

27-28 квітня 2005 року відбувся науково-технічний семінар «Сучасні проблеми парогазотурбобудування», присвячений 75-річчю кафедри турбінобудування НТУ «ХПІ».

Програма науково-технічного семінару

ФОРУМ ТУРБІНІСТІВ 2005 року.
27-28 квітня 2005 року кафедра турбінобудування НТУ «ХПІ» відзначила своє 75-річчя. У перший день урочистостей відбувся науково-технічний семінар «Сучасні проблеми парогазотурбобудування», присвячений визначній даті, у другий – знайомство з кафедрою, зустріч з колективом кафедри, відвідування музею НТУ “ХПІ” та урочисте засідання керівництва інституту, колективу викладачів, співробітників та студентів кафедри та гостей. Ювілейний науково-технічний семінар відбувся на кафедрі турбінобудування.

На семінарі працювали дві секції: «Аеродинаміка турбомашин» та «Підвищення надійності турбін та теплоенергетичного обладнання». Було представлено 19 доповідей провідних науковців та спеціалістів галузі з Києва, Миколаєва, Одеси, Запоріжжя, Брянська (Росія), Харкова. Усі учасники семінару відзначили актуальність та високий рівень доповідних робіт та висловили побажання запровадити у практику регулярне проведення подібних семінарів.

Крім того, до ювілею кафедра видала тематичний ювілейний випуск “Енергетичні та теплотехнічні процеси та обладнання” Вісника Національного технічного університету “ХПІ”. Він був вручений кожному учаснику семінара разом із пам’ятними блокнотом та ручкою. На другий день колектив кафедри привітно приймав гостей. Ними були колишні співробітники кафедри, її випускники всіх поколінь, колеги, студенти. Прийшла велика група випускників, яка пов’язала свою долю з Харківським турбінним заводом ВАТ «Турбоатом»: Косяк Ю.Ф., котрий довгі роки працював Головним конструктором парових та газових турбін, д.т.н., проф., лауреат Державної премії України, Вірченко М .А. – понад двадцять років та донедавна Головний інженер заводу, к.т.н., лауреат двох Державних премій УРСР та України, Бабаджанян Н.А., лауреат Державної премії України, Аксьонов В.І., Сухарєв Ф.М. – у недавньому минулому заступники Головного конструктора парових та газових турбін, Швецов В.Л. – нині чинний Головний конструктор парових та газових турбін, Зарубін Л.А. – заступник Головного конструктора парових та газових турбін, лауреат Державної премії України, начальники бюро та провідні спеціалісти заводу. Ми зустрічаємо випускників та колишніх співробітників кафедри, які нині працюють в ІПМаші: Мацевітого Ю.М., директора інституту, академіка НАН України, лауреата Державної премії СРСР з науки та техніки, Тареліна А.А., заступник. директора з науки, д.т.н., лауреата премії НАНУ, Гнесіна В.І., зав. відділом, д.т.н., проф., лауреата Державної премії України, Шубенко О.Л., зав. відділом, д.т.н., проф., лауреата премії НАНУ та інших. Серед гостей д.т.н., проф. Рязанцев Н.К., який донедавна працював Генеральним конструктором Казенного підприємства «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» (КП ХКБД), Альохін С.А., Генеральний конструктор КП ХКБД, д.т.н., проф. Письмовий О.М., декан теплоенергетичного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», випускник кафедри Стеценка Юрій Дмитрович, минулого заступника. голови Комітету народного контролю при ЦК компартії України та багато інших. Прийшли 250 людей.


Зустріч була радісною і зворушливою, як довгоочікувана зустріч близьких людей, які давно не бачилися. Крізь десятки років, що промчали, знімаючи пелену часу, виявлялися в пам’яті обличчя друзів молодості. І ось, ви вже розмовляєте не з вибіленими сивини незнайомцями, а зі студентами третього курсу, які по-батьківськи шефствували над вами, першокурсниками, про що ви з вдячністю згадуєте, з вашим деканом Валентином Степановичем Сєдачем, який, виявляється, вас чудово пам’ятає після закінчення чотирьох десятків років, з інженерами турбінного заводу, у яких ви починали освоювати секрети майстерності, – словом, з тими, з ким вас пов’язували навчання, виробнича та наукова діяльність, громадська робота, участь у багатьох корисних справах – освоєння цілинних земель, допомоги колгоспам, концертах ансамблів, хорів, агітбригад… Це було ваше насичене цікавими подіями життя, з учасниками якого після багатьох років ви отримали радість побачитися. Кафедра виглядає ошатною. Її стіни сяють новими панелями. На світлому фоні яскраво виглядають стенди, що відбивають історію створення та розвитку кафедри, зразки техніки, створені з участю її співробітників, портрети людей, що працювали раніше і нині на славу її.
Гостям показали реліквію кафедри – турбіну В.М.Маковського, родоначальницю радянського газотурбобудування. Гості оглянули стенди для досліджень з аеродинаміки та теплообміну в турбомашинах, стенди для студентських лабораторних робіт, комп’ютерні класи, у тому числі клас, відремонтований, оснащений новітніми комп’ютерами та переданий кафедрі її випускником Авазом Назаровим. Після огляду кафедри гості завітали до музею НТУ «ХПІ». Гарний музей. Змістовні та безцінні його експонати. Цікавою та захоплюючою була лекція директора музею Віри Володимирівни Якимової. 45-хвилинна екскурсія пролетіла, як одну мить. Відвідування музею залишило велике враження. На думку гостей, наш музей треба відвідувати кілька разів, як картинну галерею. «Такої кількості одноразових відвідувачів музей досі не знав», – зізналася Віра Володимирівна. Наш музей викликає гордість, але мало хто здогадується, що цим ми завдячуємо двом скромним трудівницям та ентузіасткам своєї справи. Користуючись нагодою, ми висловлюємо сердечну подяку Вірі Володимирівні Якимовій та Ангелині Веонорівні Ігнатченко за їхню натхненну працю зі збирання матеріалів, формування, змісту музею та високу виховну місію.
Урочисте засідання присвячене 75-річчю кафедри турбінобудування відкрив проректор з навчальної роботи НТУ «ХПІ» Євген Іванович Сокіл. Від імені керівництва інституту та особисто ректора професора Товажнянського Л.Л. Євген Іванович привітав усіх присутніх із визначною датою.
На засіданні виступив завідувач кафедри турбінобудування, лауреат Державної премії у галузі науки та техніки, доктор технічних наук, професор Анатолій Володимирович Бойко. О. В. Бойко розповів про шлях, пройдений кафедрою з моменту її створення до наших днів, та її роботи, які визначили цілі етапи у розвитку турбінобудування не тільки в нашій країні, а й у світі. Багато з них були авангардними, які поставили кафедру передові ряди світового турбобудування. Це роботи засновника кафедри, Заслуженого професора УРСР Володимира Матвійовича Маковського, під керівництвом якого колективом співробітників кафедри було створено проект першої в СРСР енергетичної газової турбіни, збудованої на Харківському турбогенераторному заводі. Це роботи, що проводилися надалі під керівництвом завідувачів кафедри докторів технічних наук, професорів Я.І.Шнее, В.М.Капіноса, А.Ф.Слітенко, А.В. , А.В.Гаркуші, Ю.В.Гречаніченко, Г.А.Соколовського, В.М.Пономарьова та ін. Всі ці роботи принесли кафедрі ім’я та визнання світової громадськості.
Також на засіданні виступив директор ІПМаш НАН України, академік НАН України, лауреат Державної премії СРСР у галузі науки і техніки, професор Ю.М.Мацевитий. Він сказав, що ніколи не забуває років своєї роботи на кафедрі турбінобудування (з 1957 по 1972 р): «Це був дуже відомий у величезній країні – колишньому СРСР – науковий колектив ентузіастів та високих професіоналів, один із провідних у галузі енергетичного машинобудування. Прийшовши на кафедру молодим інженером і не маючи спочатку певних намірів присвятити себе науці, я був буквально «заряджений» творчою атмосферою, залучений до «енергетичного поля», створюваного такими талановитими вченими, як Я.І.Шнеє, В.М.Капінос, М .Е.Левіна та ін. Під керівництвом Василя Максимовича Капіноса підготував та захистив у 1966 р. кандидатську дисертацію. Це він та інші вчені кафедри прищепили мені смак до досліджень».
Потім виступив д.т.н., проф. Рязанцев Н.К., який багато років працював і нещодавно залишив посаду Генерального конструктора Харківського казенного підприємства «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» (КП ХКБД): «Колектив КП ХКБД добре знає та високо цінує той величезний творчий внесок у створення унікальних танкових двигунів, який внесли випускники кафедри турбінобудування О.Л.Пашкін, С.С.Кулик, І.М.Милих, В.М.Масленников… Нове покоління випускників продовжує справу, розпочату їхніми попередниками. Кафедру турбінобудування завжди відрізняла готовність тісно працювати з широким колом наукових організацій та виробничих підприємств, успішно вирішуючи найскладніші технічні завдання. Велике вам за це спасибі». І раніше, і нині на підприємстві працює багато турбіністів.
Головний конструктор з турбокомпресорних машин ВАТ «НПАО ВНДІ компресормаш», к.т.н. Бондаренко Г.О. сказав: «Кафедру турбінобудування можна назвати не лише науковою школою, а й школою життя. Це висока вимогливість до чистоти та достовірності наукових результатів, передова наукова школа проведення експериментів, які я ввібрав, працюючи над кандидатською дисертацією під керівництвом д.т.н., проф. В.Н. Пономарьова. База, закладена кафедрою, дозволила мені освоювати нові сфери наукової діяльності, тому зараз наше підприємство має великий портфель замовлень і випускає широкий асортимент компресорів, насосів та інших виробів. Ми якось виконували замовлення однієї з американських фірм. Стриманий на похвалу один із представників замовника на заключному банкеті сказав: «Тепер мені зрозуміло, чому Радянський Союз перший вийшов у космос».
Лауреат Державної премії України, д.т.н., проф. Косяк Ю.Ф., який багато років працював Головним конструктором парових і газових турбін ВАТ «Турбоатом», яскраво та емоційно розповів про плідну та широку співпрацю кафедри та заводу в період 70-80 рр., коли завод створював потужні турбіни та був в авангарді атомного турбінобудування у світі, назвавши його природним робочим станом. Він і тепер не перериває зв’язку із заводом, працюючи науковим консультантом.
Головний конструктор парових і газових турбін ВАТ «Турбоатом», що діє нині, Швецов В.Л. показав історію створення кафедри та заводу, їхньої спільної співпраці та розвитку, яка триває і нині.
Високу оцінку діяльності кафедри та її випускників надав декан теплоенергетичного факультету НТТУ «КПІ» д.т.н., проф. Письмовий Є.М. Він сказав: Серед випускників кафедри – провідні спеціалісти та керівники ІПМашу НАНУ, НТУУ “КПІ”, ІТТФ НАНУ, ВАТ “Турбоатом”, УТМЗ, КТЗ, лауреати державних премій України, керівники міст, господарчі працівники та працівники бізнесу… Досягнення кафедри у розвитку галузевої науки та формуванні кадрів для енергомашинобудування та енергетики дають впевненість у тому, що кафедра і надалі займатиме провідні позиції в науково-педагогічній та науково-дослідній діяльності”.
Схвильованими віршами привітав кафедру з ювілеєм її випускник, чудовий педагог, людина широкої ерудиції, д.т.н., проф. Братута Е.Г., який працює на кафедрі загальної теплотехніки НТУ «ХПІ».
На урочистому засіданні були зачитані адреси, надіслані кафедрі турбінобудування у зв’язку з ювілеєм. Так кафедра турбінобудування отримала привітання Національної академії наук України від президента НАН України, академіка НАН України Б.Патона. Кафедрі надіслав привітання випускник ХПІ, а нині Генеральний консул Російської Федерації у Бонні, к.т.н. Г.Герадес. Теплі привітання та добрі побажання передав на адресу кафедри Генеральний директор Харківського турбінного заводу ВАТ «Турбоатом» Герой України О.О.Бугаєць. Кафедра отримала адреси від 20 організацій, у тому числі Всеросійського теплотехнічного науково-дослідного інституту (ВТІ, Москва), філії ВАТ “Силові Машини” “Ленінградський металевий завод”, Уральського турбінного заводу (м. Єкатеринбург), ВАТ “Калузький турбінний завод”, Брянського державного технічного університету, Уральського державного технічного університету, Національного університету кораблебудування (м.Миколаїв), Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут», Інституту проблем машинобудування НАН України (м.Харків), ВАТ «ВТП «Укренергочермет» (м.Харків) ), Казенного підприємства “Харківське конструкторське бюро з двигунобудування” (КП ХКБД), ЗАТ “НВП Турбоенергосервіс” (м.Харків), Української інженерно-педагогічної академії (м.Харків), Філії ХЦКЛ “Енергопрогрес” ТОВ “Котлотурбопром” (м. Харків).
Читаючи надіслані на адресу кафедри вітання, видно, що ювілей кафедри — це знаменна дата не лише кафедри та інституту, а й усієї спільноти турбіністів, де працюють наші випускники чи колеги зі спільної роботи. А їх багато, тому що зв’язки кафедри з різними науковими та виробничими організаціями колишнього Радянського Союзу завжди були активними. Сюди можна віднести також практично всі теплові та газоперекачувальні станції колишнього СРСР, де наші випускники проявили себе кваліфікованими фахівцями та добрими організаторами. «Незважаючи на безглузді обставини, які розвели нас по різних державах, ми сприймаємо працівників кафедри не тільки як колег, а й співтоваришів та співгромадян спільноти турбінобудівників», – пише Головний конструктор із паротурбобудування Уральського турбінного заводу А.Є.Валомін.
Є ще одна особливість урочистості – його унікальність. Унікальність не тільки в тому, що побачилися друзі, однодумці, колеги, які не бачилися багато років, аж до півстоліття, а в тому, що подія поєднала минуле та втілене майбутнє – час розміром у життя. Таких подій історія кафедри ще не знала.
Кожному учаснику урочистостей було вручено на згадку тематичний ювілейний випуск “Енергетичні та теплотехнічні процеси та обладнання” Вісника Національного технічного університету “ХПІ”, буклет з історії кафедри турбінобудування та газета “Політехнік”, присвячена знаменній даті.
Після урочистого засідання відбувся чудовий концерт Заслуженого артиста України Миколи Коваля та його гурту.
Святкування завершив почесний прийом гостей.
Ювілей пройшов, і насамкінець завідувач кафедри турбінобудування д.т.н., проф. Бойко А.В. та колектив кафедри висловлюють глибоку подяку керівництву інституту та особисто ректору д.т.н., проф. Товажнянському Л.Л. за всебічну допомогу, без якої навряд чи задуманий захід став би можливим. З великою подякою ми звертаємося до всіх співробітників інституту, які надали нам допомогу при зборі матеріалів з історії кафедри та персоналіям людей, які її створювали, зокрема працівникам Вченої Ради інституту, архіву, бібліотеки, музею, редакції газети «Політехнік». Ваша благородна праця зберігає минуле в ім’я майбутнього.