Наразі, коли в економіці України головним пріоритетом стають високі технології та науковомістка продукція, основою її успішного розвитку є інтелект, освіта та наука.
Кафедра турбінобудування Національного технічного університету «ХПІ» є однією з найбільших в університеті та веде фундаментальну підготовку фахівців, здатних творчо вирішувати наукові та інженерні завдання за спеціальністю «Енергетичне машинобудування».
Наукові дослідження та навчальний процес на кафедрі ведуть 3 доктори наук, 5 кандидатів технічних наук, 1 старший викладач та 5 висококваліфікованих інженерів, серед яких 2 – лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки та лауреат Премії президента України для молодих вчених. На 1-6 курсах навчаються 70 студентів. Очолює кафедру доктор технічних наук, старший науковий співробітник Усатий Олександр Павлович.
Усатий Олександр Павлович
Завідувач кафедри, доктор технічних наук, с.н.с. |
У складі кафедри – навчальна лабораторія, науково-дослідні лабораторії аеродинаміки та теплофізики, три обчислювальні центри для студентів молодших курсів, магістрів і аспірантів.
Постановою Ради Міністрів України №665-р від 22 грудня 2006 року науково-дослідний комплекс експериментальних установок щодо вивчення газодинамічних та теплофізичних процесів у турбомашинах кафедри турбінобудування НТУ «ХПІ» набув статусу «Національного надбання України». Це єдиний у країні приклад високої оцінки значущості обладнання університетської кафедри та високих наукових результатів, отриманих за його допомогою.
Наукові дослідження на кафедрі проводяться за бюджетною тематикою та за господарськими договорами та ведуться за напрямками: економічність та надійність парогазотурбобудування, оптимізації проточних частин турбомашин та теплофізики.
За першим напрямом широким фронтом ведуться газодинамічні та теплофізичні дослідження. Другий науковий напрямок – оптимізація проточних частин турбомашин у поєднанні з експериментальними дослідженнями дозволили спільно з АТ «Українські енергетичні машини» розпочати створення парових турбін нового покоління.
Третій напрямок – дослідження в галузі теплофізичних проблем турбобудування дає можливість вирішувати проблеми маневреності та експлуатаційної надійності турбоагрегатів.
Також теплофізичний напрямок, знаходить широке застосування у багатьох галузях техніки. Це космічна техніка, ядерна та кріогенна енергетика, теплоенергетика, котло та реакторобудування, турбінобудування, хімічна та металургійна промисловість та інші галузі народного господарства.