Чим саме відрізняються Науки про дані та Комп’ютерні науки?

Чим саме відрізняються Науки про дані та Комп’ютерні науки?

Чим саме відрізняються Науки про дані та Комп’ютерні науки?

Науки про дані (англ.: Data Science) – це вивчення даних, які представлені у структурованій або неструктурованій формах. Спеціаліст в цій галузі збирає, обробляє, зберігає та аналізує дані, щоб зрозуміти глибинні процеси, які ними описуються, та знайти рішення проблем.

З іншого боку, Комп’ютерні науки (англ.: Computer Science) зосереджуються на функціональній роботі комп’ютерних систем, програмному забезпеченні, мережах, базах даних та інших аспектах обчислень.
Хоча ці дві сфери досить схожі, вони мають чіткі відмінності в компетентностях, необхідних для роботи.

Наука про дані — основні компетентності

Фахівці в галузі «Науки про дані» збирають та аналізують дані в різних формах з метою вирішення конкретного питання чи проблеми. Основною задачею аналізу є виявлення в даних певних закономірностей. Також фахівці працюють над перетворенням даних, тобто над зміною їх структури або над створенням систем для зберігання та аналізу даних. Статистичний аналіз і зосередженість на операціях з даними – це те, що відрізняє науку про дані від комп’ютерних наук.

Для фахівців в галузі «Науки про дані» найбільш важливими є такі дисципліни:

  • Теорія ймовірностей, яка зосереджена на аналізі випадкових явищ.
  • Статистика, тобто збір, аналіз та інтерпретація даних, яка виступає фундаментальним інструментом для дослідників даних.
  • Бази даних – системи, яка зберігають та впорядковують дані. Знання баз даних надає дослідникам можливість налаштовувати, підтримувати та використовувати різні типи баз даних організацій.
  • Штучний інтелект, який відноситься до галузі інформатики, яка дозволяє штучно створеним системам виконувати завдання, що імітують поведінку людини.
  • Машинне навчання – це розділ штучного інтелекту, який вивчає методи навчання та налаштування штучно створених систем.
  • Інтелектуальний аналіз даних – комплекс методів та алгоритмів аналізу даних із використанням технологій штучного інтелекту та машинного навчання. Серед них слід відзначити такі методи, як лінійна регресія, логістична регресія, дерева рішень, нейронні мережі, аналіз часових рядів, генетичні алгоритми тощо.
  • Програмування мовами високого рівня, яке використовується дослідниками даних для статистичного аналізу та візуалізації даних. Серед них найбільш поширеними на даний час є Python та R.

Комп’ютерні науки — основні компетентності

Фахівці з комп’ютерних наук зосереджуються на розробці і експлуатації апаратного та програмного забезпечення для комп’ютерів, комунікаційних мереж, мобільних пристроїв та інших систем. Прикладами такого забезпечення є програми та вебсайти, якими щодня користується населення всього світу.

Для фахівців в галузі «Комп’ютерні науки» обов’язковими є такі дисципліни:

  • Мови програмування, яких існує багато типів, кожен має відмінності та властивості, що відповідають певним завданням.
  • Структури даних, які дозволяють ефективно зберігати та маніпулювати з наборами значень. Фахівці з комп’ютерних наук зосереджуються на тому, як ці структури працюють та як їх використовувати.

Основні професії в галузі «Науки про дані»

  • Дослідники даних поєднують аналіз даних із машинним навчанням, інтелектуальним аналізом, статистичними методами. Їм потрібно розуміти весь конвеєр даних та вміти керувати проєктами від збору інформації до аналізу та вміти створювати звіти про результати своїх досліджень.
  • Аналітики даних збирають, упорядковують та аналізують дані, щоб отримати корисну інформацію. Вони зазвичай використовують знання програмування та створюють алгоритми, які допомагають їм маніпулювати даними. Однак вимоги до програмування, як правило, більш м’які, ніж вимоги до дослідника даних. Роль аналітика даних часто є роботою початкового рівня для тих, хто має амбіції стати повноцінними дослідниками даних. Крім того, деякі аналітики даних стають експертами в певній галузі, як-от охорона здоров’я чи державна політика.
  • Інженери даних розробляють, створюють і керують інформаційними системами, що збирають та зберігають інформацію, якою користуються дослідники та аналітики даних. Інженери даних зосереджуються на архітектурі та роботі конвеєра даних, але не займаються аналізом даних.
  • Архітектор даних проєктує конвеєр керування даними, тоді як інженер даних створює його. Архітектор даних та інженер даних взаємодіють так само, як традиційні архітектор та інженер. Між цими двома позиціями існує значне збігання. У невеликих компаніях одна особа може комбінувати ці функції.

Основні професії в галузі «Комп’ютерних наук»

  • Дослідники та науковці в галузі інформатики винаходять і розробляють нові обчислювальні технології та знаходять нові способи використання існуючих технологій. Вони вивчають та вирішують складні обчислювальні проблеми, які виникають в різних сферах: бізнес, наука, медицина тощо.
  • Розробники програмного забезпечення створюють, тестують та вдосконалюють програмне забезпечення. Вони відповідають за тестування, налагодження та оновлення програмного забезпечення, а також початкове кодування.
  • Інженери програмного забезпечення не просто виконують кодування та тестування; вони використовують принципи інформатики та інженерії для розробки програмного забезпечення з нуля. Інженер може бути залучений до розробки складних програмних комплексів або створення корпоративних систем.
  • Розробники відеоігор проєктують та створюють відеоігри. Вони створюють та тестують код, який дозволяє гравцям взаємодіяти з грою. Вони співпрацюють з художниками, дизайнерами та програмістами.
  • Фахівці з кібербезпеки забезпечують безпеку мереж, комп’ютерних систем та вебсайтів. Вони розробляють системи безпеки, які захищають мережі від хакерів, а також контролюють мережі та оновлюють програмне забезпечення, щоб реагувати на нові загрози безпеці.
  • Веброзробники створюють та обслуговують вебсайти та вебдодатки. Вони пишуть код, створюють прототипи та відстежують трафік і продуктивність сайту. Зазвичай вони добре володіють різними мовами програмування. Веброзробники, як правило, спеціалізуються на розробці інтерфейсу (front-end) або серверу (back-end), або на обох (full stack).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.