СТАВЛЕННЯ УКРАЇНЦІВ ДО СВЯТ І ЗОКРЕМА ДО 8 БЕРЕЗНЯ
Наприкінці лютого 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних опитано 1052 респонденти, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).
КМІС регулярно (понад 10 років) ставить українцям запитання, які державні свята є для них пріоритетними, пропонуючи обрати з переліку свят не більше 5-ти, які є найбільш важливими чи улюбленими. Умовний «рейтинг» цих свят та його зміна з роками свідчить не тільки про «смаки» населення, а насправді значною мірою відображає динамічну суспільно-історичну ситуацію та пріоритетність цінностей.
Згідно з даними дослідження, більшість населення України святкує Різдво Христове та Великдень (Пасху) як найбільш популярні свята, з відсотком у 70% та 68% відповідно. Ці дані підтверджують, що традиційні християнські свята, які тісно асоціюються з родинністю, як і раніше, мають велике значення для українців.
Разом з цим лише трохи менше респондентів як найбільш важливі назвали День Незалежності (64%) та День захисників і захисниць України (58%). Високі показники для Дня Незалежності України є свідченням національної гордості та патріотизму. День захисників і захисниць України має також високу популярність, що свідчить про значну повагу до військовослужбовців та вдячність за захист і героїчну боротьбу з ворогом у відстоюванні незалежності та суверенітету країни.
Розглянемо більш детально ставлення до Міжнародного жіночого дня. Ставлення до нього погіршилося, його популярність за останні два роки знизилася з 34% до 21% (зокрема, є зниження з 25% у 2023 році до 21% зараз, у 2024 році). Серед жінок воно трохи більш популярне (23%), ніж серед чоловіків (18%). У 2017 році це свято було одним з найбільш улюблених, його відзначали як улюблене приблизно половина населення (49%).
На графіку 2 наведена динаміка відсотку людей, які вважають Міжнародний жіночий день 8 березня своїм улюбленим чи важливим святом. Час від часу через ініціативу деяких депутатів або публічних осіб скасувати це свято точаться дискусії з приводу того, чи має сенс це робити. З точки зору президента КМІС Володимира Паніотто, зараз для нашого суспільства важлива як ніколи єдність і зайві дискусії з непринципових питань тільки шкодять боротьбі з ворогом. Крім того, взагалі для скасування тих чи інших свят, які відповідають багаторічним традиціям, потрібно спочатку переконати населення і сформувати позитивне ставлення до цього рішення. Поки існує більше 10-15% людей, які є прихильниками цього свята, ініціатива його скасування не виглядає доречною, а зараз прихильників 21% (а серед жінок 23%), тому соціальні умови для цього поки що не створені. Як бачимо з графіку 2 кількість прихильників цього свята постійно зменшується в останні роки досить швидкими темпами і через декілька років може залишиться менше 10% прихильників цього свята (як зараз це стало з Днем праці 1 травня – 5%). Тоді буде природно скасувати це свято.
Отже, святкувати чи ні 8 березня і який сенс вкладати у це свято – особиста справа кожного. Соціологи ж, досліджуючи громадську думку, лише оприлюднюють її.
Зі святом весни вас, дорогі наші користувачі!