СОЦІОЛОГИ З ДУМКОЮ ПРО МАЙБУТНЄ…про настрій українців

СОЦІОЛОГИ З ДУМКОЮ ПРО МАЙБУТНЄ…про настрій українців

Протягом тридцяти років Інститут Соціології Національної академії наук України щороку проводив моніторинг соціального самопочуття, настроїв та мрії українського суспільства. Цього року провести таке дослідження було неможливо (обмежені фінанси, війна та переміщення населення диктують свої умови), але Інституту Соціології вдалося провести дослідження, повторивши найцікавіші пункти великого тридцятирічного моніторингу і додавши запитання з поправкою на війну.

Директор Інституту соціології НАНУ Євген Головаха, коментуючи результати моніторингу, сказав: …головне моє подивування: українці перестали бути фаталістами. Там було запитання: «Чи вірите ви в те, що з людиною буде те, що на роду написано». Я це запитання придумав колись у 2001 році в рамках моніторингу українського суспільства, ініційованого адміністрацією Кучми. Мені було важливо зрозуміти ставлення суспільства до майбутнього. І цей показник дуже змінився за два десятиліття. У 2002 році більшість (57%) українців були швидше фаталістами і тільки 27% дотримувались протилежної думки. І коли люди думають, що хоч би як вони старались, все одно буде те, що «на роду написано», то чекати змін не випадає. Зараз істотна більшість (понад 59%) опитаних вірять у здатність людини змінювати долю.

Логіка будь-якого успіху визначається дуже простою передумовою. Якщо ти віриш в успіх, то у тебе може бути як успіх, так і невдача. А якщо ти не віриш в успіх, то буде лише невдача. Цікаво, що фаталіст теж може міркувати, мовляв, на роду написано, що все буде добре. Тобто і фаталіст може бути оптимістом. Але він для цього нічого не робитиме. Песиміст вважає, мовляв, на роду написано бути невдахою. І він точно буде невдахою. А якщо оптиміст, то у тебе спрацюють альтернативи, серед яких є успіх та перемога. Тож кращий варіант для громадян України не бути фаталістами, бути оптимістами.

Це, на нашу думку, безумовно прискорить перемогу України у війні.