7 січня 2023 р. виповнилося 80 років з дня народження відомого вченого в галузі електротехніки та техніки і електрофізики високих напруг, доктора технічних наук, професора, професора кафедри інженерної електрофізики Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Валерія Михайловича Михайлова.
Валерій Михайлович народився у місті Іжевську, але після переїзду батьків у 1944 року до Харкова він не залишає рідне серцю місто. З самого малечку, у важкі воєнні та повоєнні роки, батьки заклали у хлопчика спрагу життя, знань, саморозвитку, навчили його цінувати та бути вдячним за все, що є. Закінчивши у 1957 році сім класів школи, Валерій Михайлович вступив до Харківського електромеханічного технікуму за спеціальністю «Електричні апарати». Протягом усього навчання досвідчені педагоги не лише давали фундаментальні знання, а й прищеплювали любов до таких предметів, як математика, фізика, електротехніка. Уміння вчитися, бажання досягати нових обріїв науки та керівництво талановитого педагога Суламіт Йосипівни Шульман допомогли сформувати у юнаку базові якості дослідника.
Після закінчення технікуму у 1961 році та вступу на спеціальність «Електричні машини та апарати» електромашинобудівного факультету ХПІ доля Валерія Михайловича на багато десятиліть нерозривно переплелася з Харківським політехнічним інститутом, де він працює по сей час. Паралельно з освоєнням загальноосвітньої програми зі спеціальності становлення Валерія Михайловича як дослідника відбувалося у студентському науковому гуртку, організованому професором Михайлом Абрамовичем Любчиком. В ньому майбутній вчений освоював принципи організації наукової діяльності, методологічні аспекти електротехнічної науки, методи та форми дослідницької роботи, і, звичайно, реалізовував свої перші дослідницькі проекти. В результаті кропіткої праці, початок якої було закладено в ті роки, в нього сформувалася цілісна картина сприйняття електромагнітних процесів та явищ, а також накопичилися знання, що дозволили надалі аналізувати широке коло проблем електротехніки.
Незважаючи на свою захопленість наукою Валерій Михайлович проявляв себе і як спортсмен, займаючись греко-римською боротьбою, і як творча людина, захоплюючись фотографією, літературою та віршуванням. У 1966 році після закінчення навчання молодий спеціаліст Михайлов В. М. за рекомендацією декана електромашинобудівного факультету професора Віктора Тимофійовича Долбні був прийнятий на роботу інженером в Науково-дослідну лабораторію техніки високої напруги та перетворювачів струму ХПІ.1968 року вступив до аспірантури та під керівництвом лауреата державної премії України, доцента, к. т. н. Саула Марковича Фертіка у 1971 році захистив кандидатську дисертацію.
Педагогічна діяльність Валерія Михайловича розпочалася у 1970 році, коли на пропозицію С. М. Фертика аспірант другого року навчання підготував та почав читати свій перший курс лекцій з дисципліни «Методи розрахунку та моделювання електромагнітних полів». З часом цей курс хоч і видозмінювався, модернізувався, але залишається одним з основних в інженерній підготовці студентів-електрофізиків. У 1971 року к.т.н. Михайлов В. М. був переведений на посаду асистента кафедри «Інженерна електрофізика». Викладання поєднував з науковими дослідженнями та понад 15 років з обов’язками голови студентського наукового товариства ХПІ.
У 1978 році вступив до докторантури. Докторська дисертація, присвячена поверхневому ефекту у провідниках при отриманні сильних імпульсних магнітних полів, була захищена у 1981 році в Ленінграді за спеціальністю «Теоретичні основи електротехніки».
У 1989 році йому було надано вчене звання професора.
З 1996 по 2005 рік обирався завідувачем кафедри «Інженерна електрофізика». Разом з завідуванням кафедрою та роками після, Валерій Михайлович плідно працював науковим керівником лабораторії магнітно-імпульсної обробки матеріалів.
У 1999 р. за ініціативою Михайлова В.М. на кафедрі інженерної електрофізики було відкрито нову сучасну спеціальність «Нетрадиційні джерела енергії».
Ювіляр є відомим в Україні та за кордоном вченим в галузі моделювання імпульсних електромагнітних полів та процесів в електрофізичних установках, автором понад 150 наукових та методичних праць, 12 винаходів (у тому числі 5 іноземних патентів), монографії та двох навчальних посібників із грифом МОН України. Член двох спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій. Член науково-технічної ради Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки. Валерій Михайлович підготував трьох докторів, дванадцять кандидатів технічних наук та доктора філософії Ph.D. Розробив та читає курси лекцій українською та англійською мовами з дисциплін: «Теорія електричних та магнітних полів в електрофізичних та енергетичних пристроях» та «Математична фізика».
Співробітники та студенти кафедри інженерної електрофізики, учні, друзі та колеги щиро вітають Валерія Михайловича з ювілеєм, бажають йому міцного здоров’я, довголіття, нескінченної енергії, творчої наснаги, щастя та подальших успіхів у науковій та педагогічній роботі.