Силабуси

Силабуси навчальних дисциплін першого рівня вищої освіти ОПП Енергетика

Загальна підготовка

Код н/д Компоненти освітньої програми
ЗП1 Історія та культура України
ЗП2 Українська мова (професійного спрямування)
ЗП3 Іноземна мова
ЗП4 Філософія
ЗП5 Правознавство
ЗП6 Історія науки і техніки
ЗП7 Екологія
ЗП8 Хімія
ЗП9 Вища математика
ЗП10 Фізика
ЗП11 Фізичне виховання

Спеціальна (фахова) підготовка

Код н/д Компоненти освітньої програми
СП1 Нарисна геометрія, інженерна та комп’ютерна графіка
СП2 Матеріалознавство та технологія конструкційних матеріалів
СП3 Основи технічної термодинаміки
СП4 Гідрогазодинаміка
СП5 Опір матеріалів
СП6 Основи теплообміну
СП7 Метрологія та стандартизація
СП8 Теоретична механіка
СП9 Основи конструювання
СП10 Економіка підприємства
СП11 Електротехніка та електроніка
СП12 Основи професійної безпеки та здоров’я людини
СП13 Основи програмування інженерних задач в енергетиці
СП14 Прикладне програмне забезпечення в енергетиці
СП15 Системи автоматизованого проектування
СП16 Енергозбереження, експлуатація та екологічність в енергетичному машинобудуванні

Практична підготовка

Код н/д Компоненти освітньої програми
ПП1 Виробнича практика
ПП2 Переддипломна практика
Атестація

Профільований пакет дисциплін “Теплові та ядерні енергоустановки і комп’ютерні технології техногенної енергобезпеки”

1) Вступ до спеціальності



ДВВ З ПЕРЕЛІКУ НАВАЛЬНОГО ПЛАНА
5 семестр 
Шифр Дисципліна Кількість кредитів
ВВП1 Парові та газові турбіни

Конструкції турбін, технологічні процеси роботи турбіни,  визначення швидкості потоків пари, ККД турбіни, процеси перетворення енергії на рівні, необхідному для досягнення результатів освітньої програми

5 кредити
ВВП2 Газодинаміка турбомашин

В межах дисципліни розглядаються наступні питання: Рівняння руху ідеальної рідини. Методи  розрахунку двовимірних надзвукових потоків. Кінематика просторового  потоку в  решітках турбомашин, усереднення  параметрів нерівномірного  потоку і  визначення аеродинамічних характеристик решіток, сопел, дифузорів і вихідних  патрубків  турбомашин.

5 кредити
ВВП3 Агрегати наддуву та системи утилізації теплоти

В рамках курсу вивчаються поняття, види та схеми наддуву, конструкція агрегатів наддуву, основи теорії, робочі процеси і показники лопаткових машин,  характеристики, основи регулювання агрегатів наддуву, системи утилізації теплоти двигунів внутрішнього згоряння.

5 кредити
ВВП4 Математичні методи та моделі низькотемпературного обладнання

В курсі розглядаються питання практичного використання обчислювальної математики, методи наближеного розв’язання прикладних математичних задач, орієнтовані на комп’ютерну реалізацію (на персональному комп’ютері або мікроконтролері).

5 кредити

6 семестр 

Шифр Дисципліна Кількість кредитів
ВВП5 Основні види розрахунків котельних агрегатів

В даному курсі наводяться основні види розрахунків, які необхідно виконувати в процесі конструювання та проектування котельних агрегатів з урахуванням процесів, що в них утворюються.

 3 кредити
ВВП6 Математичні методи і моделі енергетичного обладнання в розрахунках на електронних обчислювальних машинах

В даному курсі викладаються основні поняття та положення щодо математичного моделювання енергетичного обладнання. Розглядаються  загальні методики щодо побудови математичних моделей і формалізованого опису енергетичних систем та  устаткування, а також процесів, що в них протікають. Розглядаються математичні моделі і комп’ютерні програми, які використовуються щодо розрахунків та оптимізації параметрів енергетичного обладнання.

3 кредити
ВВП7 Теплові розрахунки в турбомашинах

Предмет навчальної дисципліни – питання розрахунку і проектування проточної частини ступенів парових турбін. Дисципліна спрямована на оволодіння теоретичними основами та сучасними підходами до проектування ступенів парових турбін. Вивчаються термодинамічні цикли паротурбінних установок, основні рівняння одновимірної теорії що описують газодинамічні процеси в турбінних решітках і ступенях, та методи їх рішення. Значне місце займає вироблення практичних навичок з проектування турбінних ступенів різного типу (ступенів тиску активних і реактивних, ступенів швидкості). Вивчаються фізичні поняття та методи розрахунку втрат, що є в ступенях турбіни.

3 кредити
ВВП8 Спеціальні питання тепломасообміну

Курс присвячений вивченню спеціальних проблем теплопередачі, конвективного, променевого теплообміну, методів розрахунку теплового стану елементів газотурбінних та енергетичних установок з упором на розуміння фізики явищ, без чого неможливе глибоке засвоєння матеріалу. Зокрема, вивчаються деякі важливі питання теплообміну, такі як подібність процесів конвективного теплообміну, особливості теплообміну при фазових перетвореннях, теплообмін випромінюванням між суцільними тілами та газовому просторі.

 3 кредити
ВВП9 Спеціальні розділи теорії двигунів внутрішнього згоряння

В рамках курсу розглядаються наукові та методологічні основи дисципліни   «Теорія двигунів внутрішнього згоряння», яка формує основи знань фахівців спеціальності енергетичне машинобудування з теоретичних основ робочих процесів в двигунах внутрішнього згоряння,  процесів газообміну, стиску, згоряння-розширення та індикаторних показників ДВЗ.

3 кредити
ВВП10 Системи живлення енергетичних установок транспортних засобів

В рамках курсу вивчаються поняття, види та схеми гібридних приводів, комбіновані приводи, експлуатацію транспортних засобів з комбінованими приводами, електроприводи та батареї для комбінованих приводів, паливні елементи, альтернативні види палива, класичні трансмісії та їх керування, сенсорну техніку, пристрої керування та виконавчі елементи керування.

3 кредити
ВВП11 Теоретичні основи та конструкції систем кондиціонування

В рамках курсу відбувається освоєння сучасних методів побудови систем кондиціонування та життєзабезпечення.

3 кредити
ВВП12 Фізичні основи мікро і нанотехнологій

Курс допомагає студентам освоїти  основні сучасні фізичні уявлення щодо властивостей наноструктурованих матеріалів та використання таких матеріалів в мікро та нанотехнологіях при низьких і високих температурах.

3 кредити

7 семестр

Шифр Дисципліна Кількість кредитів
ВВП13 Топкові процеси та пристрої

Курс вміщує в собі основні положення теорії горіння та теорії турбулентних струменів стосовно топкових процесів. Розглядаються: різни варіанти моделювання процесів горіння; властивості енергетичних палив; процеси теплової та механічної підготовки твердих палив до спалювання у пилоподібному стані; основні принципи конструювання топкових пристроїв котельних агрегатів різних типів; класифікація, конструкції та розрахунки основних типів пальникових пристроїв

4 кредити
ВВП14 Технологія виробництва котлів і реакторів

В даному курсі викладаються основні етапи та особливості технологічних процесів виготовлення основного та допоміжного обладнання ТЕС та АЕС, а також їх вузлів та деталей, розглядаються типи та властивості матеріалів, які застосовуються для їх виготовлення

4 кредити
ВВП15 Реактори та парогенератори атомних електричних станцій

В рамках курсу розглядаються схеми, процеси, матеріали, конструкції і моделі реакторних і парогенераторних установок енергоблоків АЕС.

4 кредити
ВВП16 Методи дослідження процесів теплообміну

В рамках курсу вивчаються особливості та методи проведення теплофізичного експерименту, похибки вимірювань фізичних величин та комплексів цих величин. Також вивчаються приклади проведених раніше експериментальних досліджень у деяких наукових інститутах та зокрема на кафедрі турбінобудування НТУ ХПІ. Мета – вивчення методів експериментального дослідження тепловіддачі та методів аналітичного вирішення задач конвективного теплообміну, виявлення об’єктивних закономірностей того чи іншого фізичного явища з подальшим використанням його у практичній діяльності.

4 кредити
ВВП17 Альтернативна енергетика. Вітряні та сонячні електростанції

Розглянуті відомості про основні види альтернативної енергетики.

4 кредити
ВВП18 Теорія компресорів
Дисципліна «Теорія компресорів» охоплює питання: історію розвитку компресорів, принцип дії компресорних машин,основи термогазодинамічного розрахунку компресорів, основи теорії одномірного ступеня, особливості проектування турбокомпресорів. У розрахунковій роботі виконується орієнтовний розрахунок осьового компресора: визначається потужність, кількість ступенів, тиски, температури, ККД по ступеням.
4 кредити
ВВП19 Силові агрегати мобільної та стаціонарної мінітехніки

Дисципліна надає відомості про особливості силових установок з двигунами внутрішнього згоряння, гібридними двигунами та додаткові характеристики обладнання. Це сприяє сприйманню спеціальних дисциплін, які надають знання з конструкції двигунів мінітехніки, їх систем, умов експлуатації та обслуговування.

4 кредити
ВВП20 Енергозбереження та екологічність енергетичних установок транспортних засобів

В рамках курсу розглядаються теоретичні основи і надаються практичні навички із вирішення сучасної глобальної проблеми – зниження негативного впливу енергетичних силових агрегатів на навколишнє середовище. Розкриваються особливості визначення та прогнозування показників екологічності ДВЗ, розробки та реалізації заходів, що надають можливість знизити токсичні викиди при виробництві енергії.

4 кредити
ВВП21 Технології виготовлення та утилізації силових агрегатів транспортних засобів

В рамках курсу вивчаються технологічні процеси виготовлення деталей і складання силових агрегатів транспортних засобів. Студенти отримують практичні навички проектування заготівок і технологічних процесів їх механічної обробки.

4 кредити
ВВП22 Програмне забезпечення для розрахунку холодильних та кріогенних систем

Ознайомлення з програмним забезпеченням для розрахунка властивостей робочих тіл холодильних та кріогенних систем, розрахунка та аналіза циклів холодильних та кріогенних установок, теплових насосів, автоматизованого підбору обладнання до них.

4 кредити
ВВП23 Програмна інженерія в холодильних та кріогенних системах

В курсі розглядаються питання теоретичних основ проектування та функціонування цифрових інформаційних систем. Задачі, що розглянуто в курсі: булева алгебра, системи числення, логічні схеми, архітектура мікропроцесорних систем, принципи програмування мікропроцесорних систем.

4 кредити
ВВП24 Розширювальні машини та пристрої

Конструкція, принцип дії розширювальних машин та пристроїв, методи їх розрахунку або підбору для роботи в  складі низькотемпературних систем.

4 кредити

8 семестр

Шифр Дисципліна Кількість кредитів
ВВП25 Особливості конструкцій котельних агрегатів

В даному курсі  подаються різні види конструкцій котельних агрегатів, які працюють на теплових електростанціях або теплових електроцентралях, викладаються основи конструювання елементів та вузлів енергетичних котельних агрегатів, наводяться рекомендації  щодо розрахунку та проектуванню, які засновані на чинних нормативних документах зі супроводженням розгляду фізичної сутності процесів, які утворюються в  котельних агрегатах.

4 кредити
ВВП26 Математичні основи систем автоматизованого проектування

В даному курсі подається матеріал, складений із основних понятійних положень про процес проектування енергетичних об’єктів та принципи створення систем автоматизованого проектування (САПР); систем технічного забезпечення САПР; систем математичного забезпечення САПР; основних положень про геометричне моделювання і машинну графіку; основних видів автоматизованих систем, що використовуються у проектуванні енергетичних об’єктів; методичне й програмне забезпечення автоматизованих систем.

4 кредити
ВВП27 Тепло і масообмінні установки промисловості

В межах курсу “Тепло і масообмінні установки промисловості” студенти отримують знання щодо конструкцій і принципів роботи теплообмінних апаратів і установок різних типів, а саме випарних установок, дистиляційних та ректифікаційних установок, сушильних установок і установок для трансформації теплоти.

4 кредити
ВВП28 Технологія турбінобудування

Технологія машинобудування – наука про процеси виготовлення деталей та складання з них машин і механізмів, а технологічний процес у турбінобудуванні – це частина виробничого процесу турбін, яка безпосередньо пов’язана зі зміною форми та фізичних властивостей матеріалів. Розглядається наступне: загальні питання технологічного процесу у важкому машинобудуванні

4 кредити
ВВП29 Електронні системи керування та діагностики енергетичних установок транспортних засобів 

Застосування комп’ютерних систем керування ДВЗ дозволяє значно підвищити техніко-економічні показники сучасних двигунів. При цьому використання обчислювальної техніки набуло стратегічного значення в питаннях збору та обробки інформації, підвищення якості труда, розробки конкурентоспроможної техніки. В повному обсязі це стосується й питань розвитку вітчизняного моторобудування, підвищення якості та конкурентоспроможності двигунів внутрішньо-го згоряння (ДВЗ) як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, забезпечення нових технологій проектування та управління ДВЗ.

4 кредити
ВВП30 CAD/CAE системи інженерного аналіза енергетичних установок транспортних засобів

Дисципліна надає відомості про застосування систем автоматизованого проектування при проектуванні, обслуговуванні та експлуатації енергетичних установок, вказанні знання сприяють сприйманню спеціальних дисциплін та допомагають при виконанні інженерних розрахункових завдань.

4 кредити
ВВП31 Кріогенні системи скраплення та розділення газових сумішей

Дисципліна складається з навчального блоку, що спрямований на поглиблене вивчення властивостей рідинних та газових гідравлічних сумішей та методів їх розділення. Розглядаються питання розрахунків основних характеристик з використанням сучасних методів досліджень. Крім того, проведено аналіз сучасного обладнання, що використовується для розділення гідравлічних сумішей. Дослідження основних характеристик такого обладнання дозволяє продуктивно здійснювати його вибір та, як слід, значно економити енергетичні та матеріальні ресурси.

4 кредити
ВВП32 Монтаж, експлуатація та сервіс холодильних установок

Вивчення устрою та принципу роботи холодильного обладнання, приборів контролю та автоматики; отримання навичок роботи з ними та їх обслуговування.

4 кредити

Дисципліни вільного вибору студента профільної підготовки на 2023/2024 н.р. згідно навчальних планів попередніх років (всі)

 


ДВВ із загально університетського списку

1 ) Діагностика стану та ремонтні цикли енергогенеруючого устаткування

2) ДВВ. Основи теорії горіння

3) ДВВ. Енергогенеруючі установки

4)ПОЛОЖЕННЯ «ПРО НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС ДИСЦИПЛІНИ»

Загальноуніверситетський каталог. Із силабусами дисциплін вільного вибору, що пропонує Навчально-науковий інститут енергетики електроніки та електромеханіки є за покликанням. Із силабусами дисциплін інших інститутів НТУ “ХПІ” можно ознайомитись на їх сайтах.

Аннотація Дисциплін Вільного Вибору ОПП “ЕНЕРГЕТИКА”

ДВВ_Енергетика2023-2024_Анотації