12-13 жовтня 2024 р. кафедра філософії, соціології та політології ім. Валерія Скотного Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка в режимі онлайн провела ХХХІV-і Всеукраїнські (з міжнародною участю) Людинознавчі філософські читання (постійнодіючий філософський семінар). Цього разу учасники осмислювали тему «Гуманізм. Людина. Інший». Загалом було заслухано 24 доповіді науковців з Дрогобича, Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Луцька, Ізмаїлу, Самбора, а також вчених, що проживають в Ізраїлі, Франції, Німеччині. Формат роботи – виступи до 15 хв., запитання, коментарі, обговорення одразу після виступу – дозволив змістовно занурюватись у проблему, уточнювати позиції, брати участь у дискусії. Теоретична увага зосереджувалась навколо розкриття змісту концепту «Інший» в історико-філософській площині, у контексті діалогічної традиції у філософії, спілкування з інакшим буттям, презумпції вищості Іншого, конституювального характеру стосунку до Іншого у формуванні Я, філософсько-освітньому вимірові проблеми Іншого біла приділена значна увага. Зміст доповідей на конференції являє собою серйозний внесок у вітчизняну філософську науку, водночас він має велике значення для філософсько-освітнього дискурсу у плані залучення досвіду діалогічної філософії до осмислення гострих проблем педагогіки.
Програма.
4-5 листопада 2023 р. кафедра філософії, соціології та політології ім. Валерія Скотного Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка в режимі онлайн провела ХХХІІІ-і Всеукраїнські (з міжнародною участю) Людинознавчі філософські читання (постійнодіючий філософський семінар). Цього разу учасники осмислювали тему «Гуманізм. Людина. Честь». Загалом було заслухано 28 доповідей науковців з Дрогобича, Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Луцька, Мукачева, Самбора, а також вчених, що проживають в Ізраїлі, Франції, Польщі, Італії. Теоретична увага зосереджувалась навколо розкриття змісту поняття «честь» у онтологічному, етичному, екзистенціальному, соціальному та філософсько-освітньому вимірах та питань пошуку шляхів протистояння безчесності у сучасному світі. Аналізувалися питання співвідношення понять «честь» і «чесність», «честь» і «доброчесність», «честь» і «гідність», «честь» і «безчестя». Зазначена конференція за своїм змістом безперечно збагачує український науково-філософський дискурс і зміст доповідей та обговорення сприяють залученню етичних категорій у контекст філософсько-освітньої проблематики як власне категорій самого педагогічного мислення.
Програма
22-23 жовтня 2022 р. кафедра філософії, соціології та політології ім. Валерія Скотного Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка із Громадською організацією «Інститут філософії, логіки і соціології» (Львів) в режимі онлайн провела ХХХІІ-і Міжнародні Людинознавчі філософські читання (постійнодіючий філософський семінар). Цього разу було обрано тему «Гуманізм. Людина. Совість». Загалом було заслухано 24 доповіді науковців з Дрогобича, Києва, Львова, Харкова, Івано-Франківська, Мукачева, Самбора, а також з Ізраїлю, Франції та Польщі. Теоретична увага зосереджувалась навколо розкриття змісту поняття «совість» у онтологічному, етичному, екзистенціальному, соціальному та філософсько-освітньому вимірах та питань пошуку шляхів протистояння безсовісності сучасного світу. Обговорювалось питання про граничне загострення проблеми совісті у контексті реальних військових дій. Учасники конференції прийшли до висновку про необхідність осмислення шляхів формування совісті в освітньому процесі. На нашу думку, звернення до теоретичного осмислення категорії «совість» постає вагомим внеском у сучасний філософсько-освітній дискурс, оскільки орієнтує мислення, що здійснюється в освіті, до адекватного руху за моральними вимірами процесів навчання та виховання.