ІСТОРІЯ КАФЕДРИ МАТЕМАТИЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ
ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ОБЧИСЛЕНЬ В ІНЖЕНЕРІЇ

Історія кафедри математичного моделювання та інтелектуальних обчислень в інженерії (динаміки та міцності машин) бере свій початок у 1930 році, коли в Харківському механіко-машинобудівному інституті було створено спеціальність «Динаміка та міцність машин». Ця спеціальність стала першою в Україні освітньою програмою, яка поєднувала фізико-математичну підготовку з практичними інженерними навичками. Подібний підхід згодом здобув світове визнання як система «фізтех». Засновниками спеціальності стали видатні науковці: Йоффе Абрам Федорович, Обреїмов Іван Васильович, Синельников Кирило Дмитрович і Бабаков Іван Михайлович.

Кафедра здійснює підготовку здобувачів освіти за спеціальностіми “Прикладна математика” та “Комп’ютерні науки” на бакалаврському, магістерському рівнях та в межах підготовки докторів філософії (PhD).

  • Основний фокус підготовки за спеціальністю “Прикладна математика” спрямовується на підготовку фахівців, які мають поглиблене розуміння та високу кваліфікацію в аспектах здійснення математичного та комп’ютерного моделювання об’єктів, процесів та явищ фізичної природи, що використовуються для здійснення прикладних досліджень в інноваційній інженерній та науковій діяльності.
  • Основний фокус підготовки за спеціальністю “Комп’ютерні науки” зосереджується на всебічній підготовці фахівців з комп’ютерних наук, з акцентом на ретельній підготовці спеціалістів, які мають глибоке розуміння та високу кваліфікацію в аспектах комп’ютерних наук, орієнтованих на концептуальне проектування математичних та алгоритмічних моделей і їх практичну імплементацію у формі програмного коду. Програма акцентує на розбудові компетентностей, необхідних для проектування цифрових моделей та симуляцій, керування інтелектуальними системами та робототехнікою, а також на вивченні передових методів візуалізації даних і комп’ютерної графіки. Значна увага приділяється оволодінню сучасними інструментаріями для моделювання, проектування, розробки, інтеграції та технічної підтримки ІТ-продуктів та сервісів, включаючи системи для ефективного зберігання, аналізу та обробки даних.


Кафедра є потужним центром наукових досліджень, що орієнтуються на наступних напрямках досліджень:

  • Розробка методів проєктування функціональних анізотропних композитних матеріалів” (науковий керівник, д.т.н., проф. Геннадій Львов);
  • Розробка методів аналізу міцності, коливань та пошкоджуваності в задачах динаміки та міцності машин” (к.т.н., доц. Володимир Грищенко, к.т.н., доц. Олександр Трубаєв, к.т.н., доц. Віктор Федодров);
  • Вимушені нелінійні коливання пакета лопаток турбіни з динамічним контактом”, “Ймовірнісне моделювання руйнувань конструкцій для прогнозування надійності елементів машинобудування”, “Стохастична динаміка систем віброзахисту з нелінійною підвіскою” (науковий керівник, д.т.н., проф. Олексій Ларін);
  • Повна комбінована магнітна підвіска валів і роторів в пасивних і активних магнітних підшипниках”, “Динаміка систем з комбінованими механічними, пасивними та активними магнітними елементами віброзахисту та віброізоляції”, “Біомеханічне комп’ютерне проєктування та моделювання” (науковий керівник, д.т.н., проф. Геннадій Мартиненко);
  • Інформаційні технології для аналізу та синтезу структури нових матеріалів з метою прогнозування їх фізичних властивостей” , “Алгоритми аналізу зображень мікроструктур неоднорідних матеріалів для прогнозування їх механічної поведінки” (науковий керівник, к.т.н., доц. Олексій Водка).

Сучасна кафедра є результатом потужної академічної історії розвитку наукових шкіл та академічних традицій що розвиваються останні 100 років та були сформовані видатними вченими: В.М. Майзель, А.П. Філіппов, С.І. Богомолов, І.М. Бабаков, А.В. Бурлаков, Є.Г. Голоскоков, В.Б. Гриньов, О.К. Морачковський, Г.І. Львов, В.О. Жовдак, О.О. Ларін, Г.Ю. Мартиненко, О.І. Трубаєв, О.О. Водка, В.О. Федоров, В.М. Грищенко.

Окремо варто відзначити к.т.н. с.н.с. Михайла Смирнова та к.т.н. с.н.с. Юрія Ульянова, які зробили неоціненний внесок у розвиток експериментальних методів досліджень на кафедрі, к.т.н., доц. Алефтину Журавльову за суттєвий внесок в теоретичні дослідження динаміки складних механічних систем.

Majzel-Veniamin-Mihajlovich

Майзель Вениамин
Михайлович

Filippov-Anatolij-Petrovich

Філіппов Анатолій
Петрович

Bogomolov-Sergij-Ivanovich

Богомолов Сергій
Іванович

Кафедра до 2022 року носила назву кафедри динаміки та міцності машин і її очолювали: член-кореспондент АН УРСР Веніамін Михайлович Майзель (1936–1941 рр.), академік АН УРСР Анатолій Петрович Філіппов (1948–1960 рр.), професор, доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Сергій Іванович Богомолов (1960–1991 рр.), професор, доктор технічних наук, лауреат премії імені Г.С. Писаренка НАН України Геннадій Іванович Львов (1992–2020 рр.). З 2020 року кафедру очолює Олексій Олександрович Водка, кандидат технічних наук, лауреат премії Президента України для молодих учених.

Lvov Gennadiy Ivanovych

Львов Геннадій
Іванович

Vodka Oleksii Oleksandrovich

Водка Олексій
Олександрович

Кафедра активно реалізує вітчизняні та міжнародні проекти за різноманітними напрямами наукових досліджень. Вона підтримує тісні зв’язки з університетами Європейського Союзу, зокрема Латвії, Німеччини та інших країн. Прагнучи до розвитку науки, кафедра сприяє вихованню нових талановитих науковців. За час свого існування тут було захищено значну кількість дисертацій на здобуття ступенів кандидата технічних наук, PhD (доктора філософії) та доктора технічних наук.

Кафедра користується постійним попитом серед аспірантів, які навчаються за сучасними спеціальностями, такими як комп’ютерні науки та прикладна математика. Це забезпечує підготовку молодих науковців та підтримку високого рівня наукових досягнень у країні.

Кафедра є провідним центром підготовки фахівців із математичного моделювання, зберігаючи високий рівень наукової школи та впроваджуючи сучасні технологічні рішення в освіті й науці.