ІСТОРІЯ КАФЕДРИ МАТЕМАТИЧНОГО МОДЕЛЮВАННЯ
ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ ОБЧИСЛЕНЬ В ІНЖЕНЕРІЇ

Історія кафедри математичного моделювання та інтелектуальних обчислень в інженерії (динаміки та міцності машин) бере свій початок у 1930 році, коли в Харківському механіко-машинобудівному інституті було створено спеціальність «Динаміка та міцність машин». Ця спеціальність стала першою в Україні освітньою програмою, яка поєднувала фізико-математичну підготовку з практичними інженерними навичками. Подібний підхід згодом здобув світове визнання як система «фізтех». Засновниками спеціальності стали видатні науковці: Йоффе Абрам Федорович, Обреїмов Іван Васильович, Синельников Кирило Дмитрович і Бабаков Іван Михайлович.
Кафедра здійснює підготовку здобувачів освіти за спеціальностіми “Прикладна математика” та “Комп’ютерні науки” на бакалаврському, магістерському рівнях та в межах підготовки докторів філософії (PhD).
- Основний фокус підготовки за спеціальністю “Прикладна математика” спрямовується на підготовку фахівців, які мають поглиблене розуміння та високу кваліфікацію в аспектах здійснення математичного та комп’ютерного моделювання об’єктів, процесів та явищ фізичної природи, що використовуються для здійснення прикладних досліджень в інноваційній інженерній та науковій діяльності.
- Основний фокус підготовки за спеціальністю “Комп’ютерні науки” зосереджується на всебічній підготовці фахівців з комп’ютерних наук, з акцентом на ретельній підготовці спеціалістів, які мають глибоке розуміння та високу кваліфікацію в аспектах комп’ютерних наук, орієнтованих на концептуальне проектування математичних та алгоритмічних моделей і їх практичну імплементацію у формі програмного коду. Програма акцентує на розбудові компетентностей, необхідних для проектування цифрових моделей та симуляцій, керування інтелектуальними системами та робототехнікою, а також на вивченні передових методів візуалізації даних і комп’ютерної графіки. Значна увага приділяється оволодінню сучасними інструментаріями для моделювання, проектування, розробки, інтеграції та технічної підтримки ІТ-продуктів та сервісів, включаючи системи для ефективного зберігання, аналізу та обробки даних.
Кафедра є потужним центром наукових досліджень, що орієнтуються на наступних напрямках досліджень:
- “Розробка методів проєктування функціональних анізотропних композитних матеріалів” (науковий керівник, д.т.н., проф. Геннадій Львов);
- “Розробка методів аналізу міцності, коливань та пошкоджуваності в задачах динаміки та міцності машин” (к.т.н., доц. Володимир Грищенко, к.т.н., доц. Олександр Трубаєв, к.т.н., доц. Віктор Федодров);
- “Вимушені нелінійні коливання пакета лопаток турбіни з динамічним контактом”, “Ймовірнісне моделювання руйнувань конструкцій для прогнозування надійності елементів машинобудування”, “Стохастична динаміка систем віброзахисту з нелінійною підвіскою” (науковий керівник, д.т.н., проф. Олексій Ларін);
- “Повна комбінована магнітна підвіска валів і роторів в пасивних і активних магнітних підшипниках”, “Динаміка систем з комбінованими механічними, пасивними та активними магнітними елементами віброзахисту та віброізоляції”, “Біомеханічне комп’ютерне проєктування та моделювання” (науковий керівник, д.т.н., проф. Геннадій Мартиненко);
- “ Інформаційні технології для аналізу та синтезу структури нових матеріалів з метою прогнозування їх фізичних властивостей” , “Алгоритми аналізу зображень мікроструктур неоднорідних матеріалів для прогнозування їх механічної поведінки” (науковий керівник, к.т.н., доц. Олексій Водка).
Сучасна кафедра є результатом потужної академічної історії розвитку наукових шкіл та академічних традицій що розвиваються останні 100 років та були сформовані видатними вченими: В.М. Майзель, А.П. Філіппов, С.І. Богомолов, І.М. Бабаков, А.В. Бурлаков, Є.Г. Голоскоков, В.Б. Гриньов, О.К. Морачковський, Г.І. Львов, В.О. Жовдак, О.О. Ларін, Г.Ю. Мартиненко, О.І. Трубаєв, О.О. Водка, В.О. Федоров, В.М. Грищенко.
Окремо варто відзначити к.т.н. с.н.с. Михайла Смирнова та к.т.н. с.н.с. Юрія Ульянова, які зробили неоціненний внесок у розвиток експериментальних методів досліджень на кафедрі, к.т.н., доц. Алефтину Журавльову за суттєвий внесок в теоретичні дослідження динаміки складних механічних систем.

Майзель Вениамин
Михайлович

Філіппов Анатолій
Петрович

Богомолов Сергій
Іванович
Кафедра до 2022 року носила назву кафедри динаміки та міцності машин і її очолювали: член-кореспондент АН УРСР Веніамін Михайлович Майзель (1936–1941 рр.), академік АН УРСР Анатолій Петрович Філіппов (1948–1960 рр.), професор, доктор технічних наук, заслужений діяч науки і техніки, двічі лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Сергій Іванович Богомолов (1960–1991 рр.), професор, доктор технічних наук, лауреат премії імені Г.С. Писаренка НАН України Геннадій Іванович Львов (1992–2020 рр.). З 2020 року кафедру очолює Олексій Олександрович Водка, кандидат технічних наук, лауреат премії Президента України для молодих учених.

Львов Геннадій
Іванович

Водка Олексій
Олександрович











Кафедра є провідним центром підготовки фахівців із математичного моделювання, зберігаючи високий рівень наукової школи та впроваджуючи сучасні технологічні рішення в освіті й науці.