Цей матеріал є записом зустрічі «ІТ-освіта, дуальна освіта – руйнуємо міфи з SoftServe та НТУ «ХПІ». Посилання на відео цієї зустрічі ви знайдете в кінці цієї статті.

Олена Лоєнко. Всіх Вітаю, наші сьогоднішні гості – це Олексій Ларін та В’ячеслав Лаптів.

Ларін Олексій Олександрович
Олексій Ларін
Олексій Ларін – директор навчально-наукового Інституту комп’ютерного моделювання, прикладної фізики та математики (ІКМ) в НТУ «ХПІ», доктор технічних наук, професор.
В'ячеслав Лаптев
В’ячеслав Лаптев
В’ячеслав Лаптев – менеджер центру розвитку талантів у SoftServe, доктор економічних наук.
Олена Лоєнко
Олена Лоєнко
Олена Лоєнко – модератор зустрічі, координаторка освітнього напрямку в Kharkiv IT Cluster.

Для зручності наводимо посилання на ключові моменти:

  1. Освіта та дуальна освіта. Що це та навіщо?
  2. Руйнуємо міф «забуть все, що тебе колись вчили»
  3. Як давно реалізується проєкт з дуальної освіти між НТУ «ХПІ» та SoftServe та які перші результати?
  4. З якого курсу починається навчання за дуальною формою?
  5. Чи потрібна вища освіта ІТ-цю?
  6. Як влаштована дуальна освіта зі сторони університету?
  7. Міф: ІТ – це тільки для програмістів
  8. Поради вступникам, як не помилитися з вибором професії?
  9. Чому бізнес робить акцент на освіті?
  10. В яких напрямках НТУ «ХПІ» співпрацює з ІТ-компаніями?
  11. Корисні посилання

Освіта та дуальна освіта. Що це та навіщо?

В’ячеславе, я хочу вас спитати, яким чином з боку глобальної IT-компанії SoftServe реалізувати взаємодію університетом, що таке дуальна освіта, та як це реалізується?
В’ячеслав Лаптєв. Добрий день. Радий бачити, дуже приємно вже відчувати вашу енергію. Давайте спробуємо розібратися, навіщо взагалі йти вчитися в університет, навіщо IT-компанії підтримують університет і взагалі освіту в Україні. Я би спеціально не починав з такого терміну, як дуальна освіта, бо він достатньо широкий, і ми в Україні лише на шляху формування і реалізації такої моделі, як дуальна освіта. Однак про що це означає і в чому вигода саме для абітурієнтів?Ми розуміємо, що ми шукаємо для себе оптимальні сценарії розвитку нашої кар’єри: як швидше отримати першу роботу? Як починати вже заробляти? Як бути самостійним, незалежним, відчувати присмак життя і таке інше? І тут постає питання, чи вже шукати роботу, чи все ще потерпіти і піти навчатися? А чи можна поєднувати ці дві речі? Якщо можна, то як? «Дуального освіта» допоможе відповісти на ці питання.

Дуальна освіта – це те, що дозволяє вам оптимізувати ваш ресурс, поєднати навчання з роботою. По суті, бізнес безпосередньо у взаємозв’язку з університетами створює програму, яка поєднує в собі з одного боку класичну формальну освіту, тобто навчання в університеті, де вам викладають викладачі, доктори, професори, доценти таке інше. А з іншого боку компанія через своїх експертів долучається до оновлення програм. Ми хочемо зробити так, щоб вона була сучасною, відповідала вимогам індустрії. Компанія долучається за рахунок експертів, які з вами спілкуються, проводять майстер-класи, зустрічі. Компанія долучається з точки зору різноманітних проектних активностей, роботи в команді, створення продукту, проекту, і певних технічних компонент, які дозволяють вам закрити те, що ми називаємо «gap», тобто якісь недоліки, ті пробіли, які виникають або є в вищій освіті, які має закривати вища освіт, за рахунок бізнесу. І на певному етапі, коли ви вже є достатньо навантаженим з точки зору цієї інформації, цих знань, у вас вже є певні навички, ви вже можете доєднюватися до реальних команд, до проектних команд в індустрії, в компанії, наприклад, компанії SoftServe, і поєднувати навчання і роботу. Ви можете працювати і отримувати досвід, формувати практичні навички, і навчаєтесь середній компанії. Університет також закриває вам певні компоненти навчального процесу зі свого боку. Тим самим ви економите свій час, оптимізуючи свої власні ресурси, і отримуєте задоволення від навчання, яке є сучасним, відповідає вимогам індустрії, а з іншого боку на певному етапі ви вже можете офіційно працювати і отримувати задоволення від того, що ви є вже фахівець і формуєте свою цю цінність для індустрії.

Руйнуємо міф «забуть все, що тебе колись вчили»

Олена Лоєнко. В’ячеславе, от в мій час, коли я закінчивала університет, і по розповідям часто казали, прийдеш на роботу, а тобі скажуть, забудь все, що тебе вчили в університеті, ми тебе зараз будемо вчити. Скажіть, будь ласка, як зараз в ІТ-компаніях влаштовано, чи перевчають зараз? Ми знаємо, що згідно до інформації Харківського ІТ-кластера, ресурсу на довчання немає, коли майбутній співробітник приходить з університету, до нього вже є вимоги. як у вашій компанії? Софтсерв – це здоровезна, глобальна компанія, це один із лідерів українського ІТ-ринку. Як у вас влаштовано, чи кажете майбутнім співробітникам, що вам нічого не треба, ми вас будемо вчити, чи все-таки робите акцент на тому, йдіть, довчайтеся, а потім приходьте на роботу?

В’ячеслав Лаптєв. Дякую цікаве запитання. Ви знаєте, хочеться прокоментувати, що керівники, які нічого не знають про інвестиції та і про people management, про управління людьми, це найстрашніше, що можна почути вже від роботодавця: «забудь все, що ти знаєш, чому тебе вчили». Однак з іншого боку, я розумію, про що це питання. Воно про випадок, коли відбувається нестиковка між очікуваннями роботодавця і людиною з освітою. І тоді велике питання, а що ви робили ці 4-5 з половиною років, чому вас навчали, і як те, що ви вивчили можна використати. Однак мені здається, що це вже абсолютно не актуальна теза. IT-індустрія – це та індустрія, яка максимально інвестує в освіту. Це відбувається системно, тому таке питання не має випливати, і саме цьому ми розвиваємо взаємодію, цей рух до дуальної освіти, або програму з елементами дуального навчання. Ми постійно інтегровані в навчальний процес різноманітно.

Повертаючись до вас, до абітурієнтів, я розумію, що якраз тут на початку і представлені в більшості молоді люди, які лише обирають професію, думають, куди рухатися, пам’ятайте, що ви маєте зараз вже розцінювати вашу діяльність як інвестицію у майбутнє. Можливо, це пафосно звучить, однак це так і є. Ви маєте зважено підійти до наступного переліку питані: яку спеціальність обрати? яку професію ви хочете? чи хочете працювати в ІТ-індустрії? Я бачив, що багато хто з абітурієнтів відповідає «можливо», «не знаю», «не хочу», і це нормально, бо ІТ-індустрія не єдина сфера діяльності, в якій ви можете себе реалізувати. Однак, це та індустрія, яка сьогодні одна з найбільш конкурентоспроможних в цілому в економіці і відкриває багато перспектив.

Повертаючись до цієї тези, що забудь, чому ти навчили. Це не про інвестиції, і це нерозумний підхід. Тому, будь ласка, системно підходьте до навчання, здобувайте знання в університеті, доєднайтесь до різних ком’юніті (професійних спільнот), яких сьогодні безліч, які розвивають ІТ-індустрію. ІТ-кластер, як така екосистема, до якої ми всі залучені. І, власне, щоб ви відчували цінність від власних знань, від власних навичок, які ви можете використати. І, відповідно, добрий роботодавець лише підтримує той багаж, який у вас є, і допоможе вам ще більше прокачатися або закрити ті недоліки, які у нас є. Компанія SoftServe інвестує і розвиває подібні програми разом з університетами, в тому числі з НТУ «ХПІ», Інститутом комп’ютерного моделювання, прикладної фізики та математики (ІКМ).

У нас в компанії реалізується принцип lifelong learning, тобто навчання протягом всього життя. У нас є корпоративний університет, один з найстаріших в Україні, якому вже багато років, і ми постійно підтримуємо внутрішній розвиток наших фахівців в різних сферах, як з точки зору так званих hard skills, тобто ваших професійних, технічних навичок, так і в розвитку персональних навичок, комунікаційних навичок і таке інше.

Як давно реалізується проєкт з дуальної освіти між НТУ «ХПІ» та SoftServe та які перші результати?

Олена Лоєнко. Круто, дякую. Дякую, В’ячеславе. Тут хочеться посилити, що IT-компанії активно співпрацюють з харківськими університетами, саме для того, щоб на виході майбутній співробітник мав знання, які необхідні роботодавцю. В’ячеславе, саме дуальна освіта, як давно вона реалізується? Які результати вже зараз є?

В’ячеслав Лаптєв. Це насправді такий пілотний проєкт, ми стартували його разом з НТУ «ХПІ» минулого року, у нас вже є перший курс, і ми вже маємо власний досвід, як це відбувається. І для нас це дійсно така цікава експертиза, яку ми самі отримуємо, бо ми вже з першого курсу активно долучаємося до навчального процесу. Окрім того, ми разом з університетом переглянули навчальний план бакалавра, ми долучилися до оновлення дисциплін, і ми наситили перший курс різноманітними активностями, які носять формат майстер-класів від експертів компаній. І вже на першому курсі студенти змогли справді розробити власну ідею, такий product development почати, дізнатися, що таке продукт, що таке MVP, як він реалізується, хто така цільова аудиторія, навіщо цей продукт взагалі потрібен. І у нас цього тижня відбуваються презентації команд. Дуже приємно дивитися, як молоді люди вже генерують ідеї, дуже-дуже адекватно і зріло ставляться до питань: навіщо цей продукт взагалі? як він може бути реалізований?

Якщо стиснути відповідь на ваше питання, то для Харкова це є перший рік, який пройшов, і ми зараз вже виправили деякі моменти, і ось готові запускати вже другий рік цієї програми.

З якого курсу починається навчання за дуальною формою?

Олена Лоєнко. В’ячеславе, як реалізується дуальна освіта? У вас студенти першого курсу вже працювали в компанії, паралельно, завдяки дуальній освіті?

В’ячеслав Лаптєв. Коли ми говоримо про дуальну освіту, то це певний етап, який буде відбуватися на третьому курсі, бо ми всі розуміємо, що для роботи треба ще бути готовими, мати бажання, і мати певну відповідальність. Тому дуальна освіта починається з третього курсу. Коли студенти зможуть прийти до реальних проектних команд, до комерційних проєктів і бути частиною компанії, бути частиною проектних команд. І поряд з цим паралельно продовжувати навчання. Зараховуються певні кредити, з чим ще абітурієнти познайомляться. А перші два роки це дуже тісна, плідна співпраця. Тобто ми сумісно з університетом долучаємося до формування такої особистості, такого фахівця, який зможе на третьому курсі долучитися до реального проєкту.

Чи потрібна вища освіта ІТ-цю?

Олена Лоєнко . Я зараз маю таке провокаційне питання. Наше інфополе дуже заповнено тим, що приходь три місяці навчайся на курсах і ти станеш айтішником, будеш заробляти 5 тисяч доларів одразу з першого дня. Скажіть, будь ласка, ви як компанія роботодавець взагалі, чи можливо після закінчення, чи треба вища освіта айтівцям взагалі?

В’ячеслав Лаптєв. Це дійсно провокативне питання, і мені як людині з вищої освіти, людині, яка захистила дві дисертації, звичайно, одразу хочеться відповісти, так, вища освіта потрібна. Давайте подивимося з іншого боку. Ми всі знаходимося в конкурентному середовищі, і ми знаходимося в дуже відкритому, насичному ринку праці. І тут важливо зрозуміти одну ключову річ. Яку цінність ви маєте? Що ви можете дати бізнесу? А тепер подумайте, чи вистачить трьох місяців для того, щоб цю цінність збільшити? Якщо ви вважаєте так, то ваші три місяці починаються, умовно кажучи, зараз. Однак, якщо ви хочете просто «увійти до ІТ» наче помацати ніжкою холодну воду, спробувати яке воно те ІТ і де там мої п’ять тисяч доларів, то ви можете спробувати. Однак є більш складний шлях, він більш комплексний. І три місяці можуть дати вам певну базу, вони можуть дати вам певні навички, знання певних інструментів, framework-ів. Однак навряд чи сформують у вас системний погляд, системне бачення і таке, знаєте, комплексне розуміння ІТ. ІТ – це індустрія, яка інтегрована в різні сфери економіки, в різні сфери життєдіяльності. В компанії SoftServe клієнтами є компанії з фінансового сектора, з машинобудування, з розробки програмного забезпечення, з оптово-роздрібної торгівлі, з галузі подорожей, реклами, health care, охорони здоров’я, медицини. І наші клієнти хочуть бачити не лише розробників і тестувальників. Вони хочуть бачити людей, які розуміють предметну галузь, розуміють, як ми можемо серйозним клієнтам допомогти у вирішенні їх завдань. І, виходячи з цього, ми чітко розуміємо, що трьох місяців буде недостатньо. Тому вирішувати лише вам, однак сто відсотків, що цей шлях є набагато довшим, набагато цікавішим, і вища освіта вам може відкрити набагато більше горизонтів і можливостей.

Як влаштована дуальна освіта зі сторони університету?

Олена Лоєнко . Олексій, добрий день. Ви, як саме представник університету та директор інституту ІКМ, хочеться спитати у вас, яким чином реалізувалася дуальна освіта. Як ви оцінюєте можливості дуальної освіти зараз і в майбутньому для навчання студентів?

Олексій Ларін. Дякую за це питання, Олена. Ми маємо розуміти, що навчати мають університети, а працювати люди мають компанії. Це та історія, вона має працювати саме так. Але життя настільки, технологічне, світ настільки стрімко змінюється, що університетам важко тримати темп тих технологічних змін. І у нас виникає дуже серйозне протиріччя. З одного боку, все навколо нас змінюється з появою різних технологій, а з іншого воно потребує дуже ґрунтовної бази підготовки, щоб людина мала важливість навчатися протягом всього свого життя. Не можна навчитись зразу і думати, що цих знань вистачить на все життя. Ти маєш постійно щось вдосконалювати. З іншого боку, університет дає ґрунтовні знання, але не встигає за актуальністю. Що робити, як це протиріччя вирішити? Насправді, на перетині протиріччя і криється істина. Відповідь проста, – це кооперація між реальним сектором, бізнесом і університетами. Дуальна форма організації навчального процесу – це якраз про кооперацію між вищою освітою і бізнесом. Тому нам конче потрібно актуалізовувати знання наших викладачів, допомагати нашим студентам бачити найактуальніші технології, за якими викладачі не встигають. Через колабораці бізнес допомагає з актуалізацією знань, показує цей шлях, також ж допомагає студенту на старших курсах побачити свій кар’єрний шлях.

В потужних наукових європейських центрах така актуалізація відбувається через дослідження. В нашій країні цим важкувато. Щоб це відбувалось ІТ-компанії мають замовляти дослідження в університетах. Для того, щоб цей механізм рухався, ми запукаємо дуальну освіту, як місток для передачі акуальних знань.

Співпраця з SoftServe – це не кохання з першого погляду, ми почали співпрацю з 2019-го року, коли ми запропонували їм співпрацю в різних варіантах. Це була можливість долучитись до викладання дисциплін, креш-курсів, які вони читали нашим студентам як дисципліни на вибір. В нас були різні кейси, були успішні випадки, були й фейли.

Дуальна освіта, чи дуальна форма організації навчального процесу, це не про як працювати і навчатись одночасно, ні. Це про кооперацію між бізнесом і університетом, яка дозволяє студенту максимально легко, органічно почати свій кар’єрний шлях з практики, з проєктів, і власне дійсно це поєднання навчання з роботою на старших курсах

Міф: ІТ – це тільки для програмістів

Олена Лоєнко. Я б хотіла зараз підняти тему, що IT – це тільки програмування, і в IT тільки програмісти, воно якби не дає можливість тим, хто хоче в IT, але не хоче програмувати. В’ячеславе, які саме професії в ваших командах є, які саме позиції зараз є актуальні в компанії та кого шукають їхні компанії?

В’ячеслав Лаптєв. Знову масштабне питання, бо кількість професій, спеціальностей в IT-індустрії зростає кожним днем. Ключові зараз ролі в будь-якій проектній команді, це back-end розробник, front-end розробник, тестувальник та DevOps. Також є UX-дизайнери, є бізнес-аналітики, є project-менеджери, є agile-coaches, є HR, є PM, і багато-багато-багато напрямів, які з одного боку приймають безпосередню участь в створенні продукту, а є ті, хто допомагають і супроводжують, їх роль є не менш цінною. Тому є величезний вибір, ким себе реалізувати в IT-індустрії, і це не зводиться до лише розробника на певній мові програмування, або тестувальника, і тим паче manual-тестувальника.

Поради вступникам, як не помилитися з вибором професії?

Олексій Ларін. Я хочу додати поради вступникам, як не помилитися з вибором професії? Я хочу сказати, що в мене є 5 майлстоунів, на які треба подивитися, коли ти обираєш університет, спеціальність тощо.

  1. Коли обираєш університет, це має бути потужна історична установа, тому що навчитись вчити – це окреме мистецтво. Вчителями, викладачами не стають за кілька днів чи місяців. Це триває десятиліття, поки людина зможе реально класно щось викладати. Можна купити комп’ютери, можна зробити ремонт, але не можна створити викладача миттєво. Це має бути екосистема.
  2. Друге, на що треба дивитись, чи є в цьому університеті люди, які займаються науковою діяльністю в цьому напрямку. Я сам дуже люблю наукову діяльність, я є вченим, тому мені це важливо, але я не думаю, що всі наші абітурієнти хочуть стати вченими. Це й не потрібно, але ті, хто викладають, мають це робити.
  3. Потрібно дізнатись, наскільки факультет чи кафедра має можливості в плані академічної мобільності як внутрішньої (перезарахування кредитів, вибір дисциплін), так і міжнародної.
  4. Обирати фундаментальну спеціальність, адже все змінюється, а фундамент залишиться. Це дозволить людині потім легко знаходити технологічні рішення в наступних поколіннях і варіантах.
  5. Кожен абітурієнт, перед тим, як обрати спеціальність, повинен все ж таки погуглити, або використати chatGPT і прочитати, що взагалі це за спеціальність. Тому що розчарування приходить, коли абітурієнт приходить і каже, я хочу на IT. Чому? Бо я люблю грати в комп’ютерні ігри. Це класно, що вам подобається грати в комп’ютерні ігри, але це ж не про про роботу в IT. І це тільки програмісти.

Отже, ІТ – це не тільки програмісти, а величезний спектр людей. Він містить задіяно все: від електроніки і до штучного інтелекту. Це такий клубок зв’язаних процесів разом. Це складна професія з величезною особливістю, це цікава і складна робота, тут перетинаються стільки різних світів.

Чому бізнес робить акцент на освіті?

Олена Лоєнко. В’ячеславе, навіщо бізнесу, ІТ-компаніям, працювати зі студентами, проваджувати форми навчання, курси? Чому саме ІТ-бізнес, відповідальний бізнес, робить акцент на освіті?

В’ячеслав Лаптєв. Це все дуже просто, бо ІТ – це про людей. ІТ – це якраз людиноорієнтована галузь. Якщо ми візьмемо виробничу промисловість, то десь 30 на 70, 30% – це якраз про людей, про витрати на людей, 70% – на все інше. То ІТ-галузь – це навпаки, 90% – витрати на людей, а 10% – це вже на все інше. І тому ключовими двигунами, інноваторами, талантами є молоді люди, студенти, які навчаються або планують навчатися або випускають з університету. І, звичайно, що абсолютно доцільно, що ІТ-компанії вже на цьому етапі починають співпрацювати з цими талантами, і, звичайно, за допомогою вищих навчальних закладів університетів. І мені дуже приємно, що в нас вийшла плідна співпраця з Олексієм, з інститутом ІКМ, і в цілому з НТУ «ХПІ», тому дійсно бажаю всім абітурієнтам обрати майбутню спеціальність та університет, щоб не згаяти час, а інвестувати в себе.

В яких напрямках НТУ «ХПІ» співпрацює з ІТ-компаніями?

Олена Лоєнко. Олексій, тоді ще питання до вас стосовно співпраці з ІТ-компаніями. Підсумуйте, будь ласка, на що ви звертаєте увагу та в яких напрямках ведеться співпраця з ІТ-компаніями, що посилює якість отриманих знань майбутніми студентами? Дякую.

Олексій Ларін. Наш інститут послідовно виступає за активну співпраці з реальним бізнесом. Лише так ми можемо бути актуальними і корисними нашим студентам. Це і є про якість освіти. Ми готуємо фахівців, в першу чергу для них, для IT-бізнесу. І ми маємо задовольняти їхні потреби з одного боку. А з іншого боку, у нас є друга мета – це задовільнити наших випускників, бути впевненими у майбутньому житті. Тобто дати їм таку можливість, щоб вони були вільними людьми і відчували себе впевнено.
Таку кооперацію з будь-якою компанією, з будь-яким бізнесом, і оце і є запорука того, що в університеті само по собі буде зберігатись якість, тому що є система, вона сама себе регулює, вона з хаосу народжує порядок і створює правильний рух. Ми так працюємо, навіть під час війни.

Олена Лоєнко. . Дякуємо друзі, дякуємо за сьогоднішній захід. Бажаємо вам гарного, тихого дня і до зустрічі.

Корисні посилання:

Ми підготували для вас деякі корисні посилання.

  1. Більше про ОП “Моделювання, проектування та комп’ютерна графіка з дуальною формою навчання”
  2. Виникли запитання? Долучайтесь до нашого телеграм чату для абітурієнтів ІКМ. Живе спілкування і відповіді на всі питання
  3. Посилання на відеозапис зустрічі
  4. Сайт факультету ІКМ
  5. Інші освітні програми на сайті Інституту комп’ютерного моделювання НТУ «ХПІ»
  6. Інші освітні програми в НТУ ХПІ