Науково-дослідницька діяльність

Наукова діяльність в НДПКІ «Молнія» здійснюється в двох напрямках: виконання прикладних та фундаментальних науково-дослідних  робіт, за рахунок коштів державного бюджету України, та виконання господарських договорів.

Основними пріоритетними напрямками  наукової діяльності НДПКІ «Молнія» НТУ «ХПИ» є – забезпечення вимог електромагнітної сумісності та стійкості технічних засобів до вражаючих дій електромагнітних завад природного та штучного походження; проведення електромагнітної діагностики заземлюючих пристроїв енергетичних об’єктів України зокрема атомних електростанцій, забезпечення електромагнітної безпеки держави, створення високовольтного обладнання граничних параметрів, забезпечення блискавкозахисту технічних засобів, які застосуються на стратегічних об’єктах України.

 

Важливі наукові та практичні результати, які досягнуті НДПКІ “Молнія” НТУ “ХПІ” у 2018 – 2019 роках з використанням об’єкта НН

 

  1. Вперше в Україні проведено випробування зразків технічних засобів на відповідність вимогам стандарту НАТО ДСТУ-П STANAG 4370:2017 (STANAG 4370 Ed:6/ AЕСТP-500 Ed. E, IDT) за параметрами електромагнітної сумісності, у тому числі:
  • насосна станція НС30К (Державне підприємство «Харківське агрегатне конструкторське бюро»);
  • прилад 42А26 (Науково-виробниче підприємство «Хартрон-ЮКОМ»);
  • прилад орієнтування АТ-25 (Казенне підприємство спеціального приладобудування «Арсенал»).
  1. Здійснено оцінку відповідності Системи управління електричними механізмами біологічного захисту підкритичної зборки вимогам електромагнітної сумісності (ННЦ «УФТІ»).
  2. Зроблено підготовку до проведення випробувань на експериментальній базі НДПКІ «Молнія» з метою порівняння з результатами проведеної діагностики заземлювальних пристроїв на низці енергетичних об’єктів України щодо підвищення безпеки обслуговуючого персоналу та надійності роботи обладнання. Серед них підстанції Північної та Західної ЕС НЕК Укренерго», ДТЕК «Донецькобленерго», Криворізька ТЕС, Кременчуцька ГЕС, тощо. За результатами експериментальних досліджень на діючих станціях та підстанціях України буде проведено порівнювальний аналіз, що дозволить  розробити єдиний підхід до визначення імпульсних характеристик заземлювальних пристроїв. Отриманні експериментальні дані щодо процесів іскроутворення в ґрунті при імітації прямого удару блискавки є унікальними, оскільки вперше в світі дозволять провести  комплексні випробування імпульсами струму амплітудою 30–100 кА та напругою до 3 МВ для заземлювальних пристроїв. Випробування заплановано проводити на об’єкті національного надбання експериментальній базі НДПКІ «Молнія» у 2019 р.
  3. З використанням обладнання об’єкту НН виконано договір №12336 від 21.11.2019 р. з Державним підприємством «Антонов». Роботи за договором виконані у повному обсязі. У результаті виконання договору проведено дослідження стійкості до дії струмів блискавки, надано рекомендації щодо поліпшення стійкості  конструкції.

Вчена рада інституту

Comments are closed.