«Електричні системи та мережі» та «Цифрова енергетика» на кафедрі ПЕЕ

Ми раді вітати Вас на сайті кафедри «Передача електричної енергії»

Навчально-наукового інституту Енергетики, електроніки та електромеханіки НТУ «ХПІ»

Запрошуємо Вас ознайомитися з кафедрою, її історією та співробітниками, напрямами підготовки та іншими аспектами життя і роботи кафедри.

З повагою завідувач кафедрою
“Передача електричної енергії”,
професор, доктор технічних наук

Шевченко Сергій Юрійович

e-mail: sergii.shevchenko@khpi.edu.ua

робочий телефон: (057)707-62-46

Ми у Facebook https://www.facebook.com/groups/882175205192284/

Ви можете нижче у тексті переглянути презентацію для абітурієнтів.

PEE_2022

Ми єдині в Україні, хто готує фахівців з урахуванням майбутніх реалій в електроенергетиці і всьому світі. Напрям підготовки «Електричні системи і мережі», яка входить до спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», вже багато років є базовою на кафедрі «Передача електричної енергії».

Якщо ви хочете отримати освіту в цьому напрямі, ви можете подати відповідні документи для вступу на 1 курс.

jymQ5kM7sSI

Освітня програма «Електроенергетика»

спеціальність 141. Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

Траекторія освіти з освітньої програми «Електроенергетика»

Електричні системи і мережі

Анотація

Електроенергетика, як найбільша в світі технічна система базується на трьох основних процесах: виробництві, передачі і розподілі електроенергії. Спеціалізація «Електричні системи і мережі», в свою чергу, відноситься до «класичної» складової підготовки фахівців за напрямом «Електроенергетика» з процесів виробництва і розподілу електричної енергії. Підготовка ведеться з 1930 року без зміни назви спеціальності (напряма підготовки).

Об’єктами професійної діяльності бакалаврів і магістрів є транспорт і розподіл електричної енергії.

Основні місця роботи випускників: електричні цеху електричних станцій, підстанцій, підрозділи НЕК «Укренерго», обленерго, проектно-конструкторські та науково-дослідні інститути та організації, відділи головного енергетика різних енергетичних і промислових підприємств.

Основні види діяльності: проектно-конструкторська, виробничо-технологічна, організаційно-управлінська і науково-дослідна роботи на підприємствах і в організаціях базового інноваційно-технологічного кластера «Енергетика».

* * *

Освітня програма «Електроенергетика»

спеціальність 141. Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

Траекторія освіти з освітньої програми «Електроенергетика»

Цифрова енергетика

30 років тому у нас в країні масово з’явилися перші персональні комп’ютери. Коштували вони дорого. Зараз кожен може дозволити собі переносний портативний комп’ютер з якісною фото-відеокамерою, GPS навігатором, мікрофоном і динаміком. І все це можна тримати на долоні. Однак частота процесора зросла в 500 разів, а оперативна пам’ять в 20000 разів. Вартість обчислювальної операції кожне десятиліття знижується в 10 разів.

Те, що здавалося фантастикою, входить в наше життя. Система «розумний дім» за допомогою штучного інтелекту на основі мінікомп’ютера підтримує комфорт, управляє енергоспоживанням в одному житлі та економить гроші. Цифровий лічильник електроенергії дозволяє використання дво-, трьохзонного тарифу на електроенергію (вночі платити менше). І це наше сьогодні, а не завтра. А що буде завтра?

У 2012 році частка міського населення планети перевищила 50%. Розростання старих і поява нових міст формує запит на перехід до міської енергетики нового покоління: з високою концентрацією потужностей, запасом міцності, заняттям невеликій площі, і різною вартістю електроенергії для окремих груп споживачів.

Крім того, енергетичні рішення повинні бути екологічними. Електроенергетика є джерелом 42% антропогенних викидів парникових газів та істотним джерелом викидів речовин, які забруднюють. Міста, де висока концентрація газової і особливо вугільної енергогенерації, вже сьогодні небезпечні для здоров’я і не можуть рости.

Розвиток в сучасних містах цифрових систем і високоточних виробництв, що володіють високою чутливістю до надійності енергопостачання та якості електроенергії, визначають якісну зміну попиту. За прогнозами, до 2030 року «примхливі клієнти» споживатимуть до 30% електроенергії.

У Західній Європі відновлювані джерела енергії стали одним з основних напрямків розвитку енергетичної сфери. Відбувається здешевлення цих технологій. Наприклад, вартість вітроустановок з 1980 по 2013 рік знизилася в 10 разів, а модулі фотовольтаїки в 2014 році впали в ціні на 75% щодо рівня 2009 року. У сфері сонячної енергетики винаходять нові технології для установки батарей на різних поверхнях, починаючи від дахів і до цілих автобанів.
Така тенденція вплинула на бізнес-моделі і способи комунікації.

Зараз в Польщі стають популярними енергетичні мікромережі, всередині яких споживачі діляться виробленою енергією. Пристрої для перетворення постійного електричного струму в змінний (інвертори) дозволяють постачати електроенергію без перебоїв. А завдяки спеціальному програмному забезпеченню для управління мікромережі вони стають енергетичним аналогом Wi-Fi-покриття для цілих мікрорайонів і дозволяють убезпечити користувачів від будь-яких аварійних ситуацій. Сукупність таких мікромереж дозволить мінімізувати кількість енергії, втраченої через передачу на далекі відстані. Україна втрачає 11% виробленої енергії. Найнижчі цифри втрат – це 2-3%. Тринідад і Тобаго – за рахунок розподіленої генерації. Місце генерації і споживання збігаються. Або Корея – за рахунок технологічності.

«Інтернет енергії» – тип децентралізованої електроенергетичної системи, в якій інтелектуальне розподілене управління здійснюється за рахунок енергетичних угод між користувачами. Перший випадок передачі енергії за допомогою блокчейну був зафіксований в 2016 році, коли один житель Брукліна продав надлишки відновлюваної енергії до свого сусіда за допомогою смарт-контракту. Після цього багато західних енергетичних компаній зацікавилися даною технологією. За рік в засновані на блокчейні енерго-проекти було залучено понад $ 300 000 000.

* * *

Наша адреса:
Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”
Навчально-науковий інститут Енергетики, електроніки та електромеханіки
Кафедра “Передача електричної енергії”
Електротехнічний корпус, 2 пов., к.228
вул. Кирпичова, 2 (бувша вул. Фрунзе 21), м. Харків, 61002

Наш телефон:
+38 (057) 707-62-46
+38 (057) 707-69-77

Наш e-mail:
sergii.shevchenko@khpi.edu.ua

korpus

 

NEWS

Останні коментарі