Про навчання за подвійним дипломом бакалавра в Університеті Отто фон Ґеріке (Магдебург, Німеччина) розповідає Шипунов Геннадій 23.08.2024 р.
Навчання Шипунова Геннадія в Університеті Отто фон Ґеріке (Магдебург, Німеччина), 2023/2024 навчальний рік
Серед дисциплін, які я вибрав на перший семестр навчання, хочу виділити Основи електротехніки. Ця дисципліна схожа з нашою, яка називається Теоретичні основи електротехніки. За час навчання в в університеті Отто фон Ґеріке я здобув теоретичні знання з цієї дисципліни, а також в найближчому часі буду мати змогу використати їх на практиці.
Також не можу не розказати про лекції та практичні заняття з фізики, на яких ми не тільки мали змогу дізнатися щось нове, а також прямо в аудиторії могли брати участь в різноманітних дослідах та експериментах. Лише одна згадка про те, як наш лектор виїхав в центр аудиторії на візочку с реактивною тягою спонукає частіше відвідувати такі лекції.
Навчання у двох університетах є доволі важкою та часозатратною задачею, але навіть у такий ситуації мені вдається знаходити час для прогулянок містом на його набережною. Також доволі часто ми зустрічаємося з іншими студентами з нашого курсу, щоб сходити в найближчий парк для того, щоб на пару годин забути про навчання і просто відпочити.
Шипунов Геннадій,
студент групи Е-220а.
Навчання Ушкварока Юрія в Університеті прикладних наук Вюрцбург-Швайнфурт (Німеччина), 2023/2024 навчальний рік
Почну з невеличкого вступу: у Німеччині існують два види вищих навчальних закладів, Hochschule (вища школа) і Universität (університет). Університет прикладних наук (де я навчаюсь), незважаючи на те, що в Вікіпедії його називають “Університетом”, на німецькому він є Hochschule, тобто вищою школою. Основна відмінність університету від вищої школи полягає в тому, що друга спрямована на розвиток практичних навичок, мінімізуючи кількість теоретичної інформації. Отже, в вищій школі ви отримуєте знання, які потрібні саме для вашої майбутньої професійної кар’єри, без зайвої теорії. Однак навантаження тут вище, потрібно багато вчитися, і якщо ви не впораєтеся з обсягом інформації, вас можуть відрахувати. Пам’ятайте про це!
Щодо розташування університету: з назви можна здогадатися, що “Університет прикладних наук Вюрцбург-Швайнфурт” розташовується у двох містах – Вюрцбурзі та Швайнфурті, ваше місто обирається залежно від обраної освітньої програми. Якщо ви інженер чи логіст, ви будете жити в невеликому, але досить затишному містечку Швайнфурті, що знаходиться на межі Баварії та має однакову віддаленість від земель Гессена, Тюрингії та Баден-Вюртемберга. Якщо ж ви менеджер, дизайнер, архітектор чи програміст, то у Вюрцбурзі (20 хвилин їхати від Швайнфурта). Тут є багато старовинної архітектури, але сучасне життя вирує у ньому також.
Тепер поговоримо про навчання: на заняття та екзамени потрібно реєструватися, це може здатися незручним, але насправді це додає тобі відповідальності. Мені подобається навчання за програмою «Мехатроніка» (вона найближча до програми «Електромеханіка» за якою я навчаюсь у ХПІ), оскільки я, як студент «обміну», можу самостійно вибирати заняття для відвідування. Я вибрав заняття з різних курсів, і відвідуючи їх, можу сказати впевнено, що є прогалини в моїх знаннях. Для мене навчання не є найлегшим, але водночас це мотивує мене розібратися з проблемами відсутності знань і заповнювати прогалини новою для себе інформацією. Інформація корисна, не застаріла, викладачі дійсно люблять те, чим займаються, кожне заняття вони проводять з ентузіазмом, люблять пожартувати, посміхатися, через що навіть хочеться відвідувати їх заняття. Обладнання сучасне, у багатьох аудиторіях стоять комп’ютери з необхідним програмним забезпеченням, також німецькі професори подбали про студентів і всі свої лекційні та практичні матеріали додають на веб-портал.
І тут з’являється один цікавий момент: якщо ви впевнені у своїх силах, що до початку екзаменів ви будете знати достатньо для його складання, заняття можна не відвідувати, за вами ніхто не буде наглядати, але цього я крайньо не рекомендую. Є предмети, які навіть успішні студенти здають лише після кількох спроб, а спроб дається тільки 3. Кожен студент має ноутбук чи планшет, у зошитах записи зазвичай не ведуть, тому про це варто подбати заздалегідь.
Студентське життя тут насичене: багато заходів, дуже просто заводити нові знайомства з людьми з усього світу, більшість з них дружелюбні, готові допомогти, цікаві особистості. Порада: скористайтеся студентською знижкою на проїзний квиток і подорожуйте до навколишніх міст без будь-яких проблем. Крім великих міст, таких як Мюнхен чи Франкфурт-на-Майні, до яких доїхати ви теж зможете, але з пересадками витратите більше 3 годин подорожі.
Моя навчальна програма має багато цікавих предметів, та я можу виділити декілька найбільш цікавим з них, на мій погляд:
Дисципліна «Robotics and Automation Lab Work» – тут ми розглядаємо типові області використання промислових роботів, глибоко занурюючись у їхню функціональність та вплив на автоматизацію процесів. Одним з цікавих напрямків у сфері робототехніки є колаборативні роботи. Ми вивчаємо їхню концепцію та можливості, а також обговорюємо їх впровадження в різні сфери. Під час навчання ми розбираємо складові частини промислових роботів та вивчаємо їхні кінематичні характеристики. Розглядаємо різні типи промислових роботів, такі як шарнірні, SCARA, портальні роботи і т.і. Вивчаємо основи кінематики, включаючи системи координат, матриці обертання, кути Ейлера та однорідні матриці. Розбираємо управління рухом промислових роботів, включаючи методи інтерполяції, такі як «точка-точка» та «неперервна траєкторія». Студенти також отримують досвід застосування теоретичних концепцій робототехніки до реальних лабораторних завдань, використовуючи програмне забезпечення RoboDC. Ми проводимо експерименти з програмованими логічними контролерами (ПЛК), розробляємо програми в режимі моделювання та перевіряємо їхню працездатність на реальних установках в лабораторії. Важливою частиною навчання є вміння писати документацію при виконанні лабораторних завдань, а також координація завдань у межах групових проєктів. Студенти навчаються ефективній взаємодії у команді для виконання лабораторних експериментів. Навчання також містить експлуатацію роботів, що надає нам унікальний досвід роботи з сучасними технологіями робототехніки. Викладачі, з їх гумором та підтримкою, роблять цей шлях більш цікавим і зрозумілим.
Дисципліни «Applied Machine Learning» та «Design of Experiments» – також дуже подобаються, тут дуже цікава програма навчання, яка надає сучасні та актуальні знання. Під час вивчення машинного навчання ми засвоюємо його основні принципи та алгоритми. Викладачі не лише пояснюють складні теми, але й допомагають застосовувати отримані знання для вирішення різних завдань на комп’ютерах з використанням сучасних програмних інструментів. Весь процес включає до себе роботу з бібліотеками програмного забезпечення та інтерпретацію результатів. У предметі «Applied Machine Learning» ми заглиблюємося в основи математики, включаючи лінійну та логістичну регресію. Ми також вивчаємо програмування на Matlab, Python та Javascript для вирішення реальних задач за допомогою базових алгоритмів машинного навчання. Професори легко пояснюють концепції глибокого навчання та надають можливість працювати з високорівневими бібліотеками програмного забезпечення. В розділі «Design of Experiments» студенти отримують можливість не лише зрозуміти переваги систематично планованих експериментів, але і застосовувати їх на практиці. Професори уважно вводять в стратегії проєктування, включаючи плани скринінгу, RSM та класичні плани. Ми також вивчаємо базову математику та опановуємо спеціалізовані програмні інструменти, такі як Cornerstone, Excel, Matlab.
Лекції в університеті не обмежуються тільки теорією. Практичні заняття в аудиторіях та лабораторіях проводяться паралельно з лекціями, що забезпечує більш глибоке розуміння матеріалу. Студенти можуть працювати індивідуально або в групах, застосовуючи теоретичні знання до створення концепцій самооптимізованих випробувальних стендів та інших промислових застосувань.
Загалом дослідження світу робототехніки, машинного навчання та експериментального проектування в університеті стає захоплюючою пригодою завдяки інноваційним підходам у навчанні та дистанційної підтримці від викладачів із рідної кафедри «Електричні машини».
На цьому все, сподіваюся, що мій огляд був достатньо повним і програма обміну вас зацікавила – вона беззаперечно варта того, щоб хоча б раз спробувати себе та подивитися ширше на світ, розвинути свої мовні навички, завести нові знайомства і, звісно ж, розвинутися у професійному плані.
Бережіть себе і не упустіть цієї можливості!
Ушкварок Юрій,
студент групи Е-220а.
Навчання Мірошниченка Богдана в Технічному університеті в австрійському місті Грац, 2020 рік
Передумовою навчання в Австрії є стипендія “Stipendium der Stipendienstiftung der Republik Österreich für Undergraduates, Graduates und Postgraduates”, про яку я дізнався через Інтернет. Стипендія надається Австрійською службою академічних обмінів (Österreichischer Austauschdienst, далі OeAD) і дає можливість учням будь-якого рівня вищої школи (бакалавр, магістр, аспірант, кандидат наук) провести від 1 до 4 місяців в Австрії для спільної роботи з будь-яким австрійським ВНЗ над дослідницьким проектом у рамках випускної роботи (диплом бакалавра, магістра, дисертація). Тему проекту вибирає сам стипендіат.
Для визначення стипендіатів OeAD проводиться конкурс. Термін подачі документів обмежений кінцем серпня, а ухвали про нагородження стипендією винесені на початку листопада. Разом з можливістю проведення наукового дослідження в Австрії в стипендію включені витрати на дорогу (до 350 євро), а також виплата на досить комфортне життя в Австрії.
Претендент-конкурсант детально описує свої плани на англійській або німецькій мові (необхідність дослідження, наявні напрацювання, методи дослідження, що передбачається робити, чому вибраний цей університет і так далі). Надаються необхідні документи, у тому числі письмова згода від викладача австрійського університету на співпрацю, і два рекомендаційні листи від викладачів рідного університету.
Письмову згоду на співпрацю вдалося отримати від завідуючої кафедри електричного приводу і електричних машин (Institыts priek elektriskas pamudinвjumsstehnikas un ma оnвm, далі EAM) Технічного університету Грац доктора Annette Mütz. Цікаво, що тут, в тоді ще Вищому технічному училищі, вчився Нікола Тесла.
Усі документи разом з планами були завантажені на онлайн-платформу OeAD ще до середини липня, і 8-го листопада було отримано позитивне рішення. І ось в січні наступного року я прибув в Грац.
Темою моєї дипломної роботи було проектування асинхронного двигуна потужністю 5,5 кВт, а дослідницькою частиною – аналіз і удосконалення методик проектування цих двигунів, над чим я почав працювати ще на 5-му курсі під керівництвом проф. Мілих В. І. Моїм основним партнером з дослідницької роботи зав. кафедри EAM Annette Mütze призначила наукового співробітника цієї кафедри доктора Johann Peter Bacher, який спеціалізується на розрахунках електричних машин.
В ході перебування в Австрії була проведена наступна робота:
1) виконаний розрахунок трифазного асинхронного двигуна (ТАД) за німецькою методикою проектування, проте завершити його довелося за українською методикою, зважаючи на наочні помилки в німецькій методиці при розрахунку кругової діаграми ТАД з подвійною білячою клітиною ротора;
2) перевірені українські методики проектування ТАД за допомогою реального двигуна, що знаходиться в лабораторії кафедри EAM;
3) взято участь в чотирьох лабораторних роботах разом із студентами кафедри EAM;
4) створені напрацювання для проектування роторів ТАД з подвійною білячою клітиною;
5) досліджений вплив розмірів пазів ротора з подвійною білячою клітиною і перемички між пазами на пускові характеристики ТАД і його перевантажувальну здатність;
6) зроблено дві доповіді німецькою мовою перед колективом кафедри EAM, один з яких був присвячений мені, Харкову і ХПИ, а другий – результатам проведеного дослідження.
Окрім дослідницької роботи в університеті, я відвідав безліч пам’яток і цікавих місць як в Граці, так і в інших місцях Австрії, а також познайомився із студентами з безлічі країн, беручи участь в заходах, організованих Österreichischer Austauschdienst і міжнародною студентською організацією Erasmus.
Далі додаються деякі фотографії з життя в Австрії.
Захист дипломної магістерської роботи
Захист дипломної магістерської роботи відбувся в червні на кафедрі електричних машин НТУ “ХПИ”. Ілюстрацією цього служать наступні фотографії.
Вже дипломованим магістром-електромеханіком після нетривалої роботи в Україні Богдан знову подав документи в Технічний університет Граця, але вже на конкурс аспірантів. Він успішно пройшов відбір і був прийнятий в аспірантуру цього університету, де тепер і вчиться.
Отже – продовження буде.