Навчання студента кафедри електричних машин за кордоном
Ця історія навчання в Австрії випускника кафедри електричних машин Мірошниченко Богдана може бути корисна і для інших студентів.
Події відбувалися в процесі підготовки і наступного проходження Богданом практики, виконання дипломної магістерської роботи, а потім і її захисту. Ці важливі етапи учбового процесу здійснилися на кафедрі електричних машин НТУ “ХПИ”, в Харківському агрегатно-конструкторському бюро і в TU Graz (Технічний університет в австрійському місті Грац).
І ось що Богдан написав після його повернення з Австрії.
Передумовою навчання в Австрії є стипендія “Stipendium der Stipendienstiftung der Republik Österreich für Undergraduates, Graduates und Postgraduates”, про яку я дізнався через Інтернет. Стипендія надається Австрійською службою академічних обмінів (Österreichischer Austauschdienst, далі OeAD) і дає можливість учням будь-якого рівня вищої школи (бакалавр, магістр, аспірант, кандидат наук) провести від 1 до 4 місяців в Австрії для спільної роботи з будь-яким австрійським ВНЗ над дослідницьким проектом у рамках випускної роботи (диплом бакалавра, магістра, дисертація). Тему проекту вибирає сам стипендіат.
Для визначення стипендіатів OeAD проводиться конкурс. Термін подачі документів обмежений кінцем серпня, а ухвали про нагородження стипендією винесені на початку листопада. Разом з можливістю проведення наукового дослідження в Австрії в стипендію включені витрати на дорогу (до 350 євро), а також виплата на досить комфортне життя в Австрії.
Претендент-конкурсант детально описує свої плани на англійській або німецькій мові (необхідність дослідження, наявні напрацювання, методи дослідження, що передбачається робити, чому вибраний цей університет і так далі). Надаються необхідні документи, у тому числі письмова згода від викладача австрійського університету на співпрацю, і два рекомендаційні листи від викладачів рідного університету.
Письмову згоду на співпрацю вдалося отримати від завідуючої кафедри електричного приводу і електричних машин (Institыts priek elektriskas pamudinвjumsstehnikas un ma оnвm, далі EAM) Технічного університету Грац доктора Annette Mütz. Цікаво, що тут, в тоді ще Вищому технічному училищі, вчився Нікола Тесла.
Усі документи разом з планами були завантажені на онлайн-платформу OeAD ще до середини липня, і 8-го листопада було отримано позитивне рішення. І ось в січні наступного року я прибув в Грац.
Темою моєї дипломної роботи було проектування асинхронного двигуна потужністю 5,5 кВт, а дослідницькою частиною – аналіз і удосконалення методик проектування цих двигунів, над чим я почав працювати ще на 5-му курсі під керівництвом проф. Мілих В. І. Моїм основним партнером з дослідницької роботи зав. кафедри EAM Annette Mütze призначила наукового співробітника цієї кафедри доктора Johann Peter Bacher, який спеціалізується на розрахунках електричних машин.
В ході перебування в Австрії була проведена наступна робота:
1) виконаний розрахунок трифазного асинхронного двигуна (ТАД) за німецькою методикою проектування, проте завершити його довелося за українською методикою, зважаючи на наочні помилки в німецькій методиці при розрахунку кругової діаграми ТАД з подвійною білячою клітиною ротора;
2) перевірені українські методики проектування ТАД за допомогою реального двигуна, що знаходиться в лабораторії кафедри EAM;
3) взято участь в чотирьох лабораторних роботах разом із студентами кафедри EAM;
4) створені напрацювання для проектування роторів ТАД з подвійною білячою клітиною;
5) досліджений вплив розмірів пазів ротора з подвійною білячою клітиною і перемички між пазами на пускові характеристики ТАД і його перевантажувальну здатність;
6) зроблено дві доповіді німецькою мовою перед колективом кафедри EAM, один з яких був присвячений мені, Харкову і ХПИ, а другий – результатам проведеного дослідження.
Окрім дослідницької роботи в університеті, я відвідав безліч пам’яток і цікавих місць як в Граці, так і в інших місцях Австрії, а також познайомився із студентами з безлічі країн, беручи участь в заходах, організованих Österreichischer Austauschdienst і міжнародною студентською організацією Erasmus.
Далі додаються деякі фотографії з життя в Австрії.

Кухня в гуртожитку: холодильник, посуд, мікрохвильова піч, посудомийна машина, кавоварка, чайник і тостер додаються
Захист дипломної магістерської роботи
Захист дипломної магістерської роботи відбувся в червні на кафедрі електричних машин НТУ “ХПИ”. Ілюстрацією цього служать наступні фотографії.

Захист дипломної магістерської роботи: перед екзаменаційною комісією доповідь про свою роботу робить магістрант Богдан Мірошниченко

Голова екзаменаційної комісії Головний конструктор заводу Електромашина Сергій Дзенис оголошує результати захистів магістрантів, а з часом завідувач кафедри електричних машин Володимир Мілих вручає Богдану Мірошниченко диплом магістра-електромеханіка з відмінною
Вже дипломованим магістром-електромеханіком після нетривалої роботи в Україні Богдан знову подав документи в Технічний університет Граця, але вже на конкурс аспірантів. Він успішно пройшов відбір і був прийнятий в аспірантуру цього університету, де тепер і вчиться.
Отже – продовження буде.