Історія інституту

Історія і сучасність

На початку 2022 р. на базі факультету комп’ютерних наук і програмної інженерії (КН) та факультету комп’ютерних інформаційних технологій (КІТ) було створено Навчально-науковий інститут комп’ютерних наук та інформаційних технологій (ННІ КНІТ). Метою створення інституту КНІТ було об’єднання всіх спеціальностей та освітніх програм галузі «Інформаційні технології» в одному структурному підрозділі, що дає можливість удосконалення освітнього процесу. До складу інституту увійшли 10 найпотужніших кафедр університету: «Комп’ютерна інженерія та програмування» (КІП), «Програмна інженерія та інтелектуальні технології управління ім. А.В. Дабагяна» (ПІІТУ), «Системний аналіз та інформаційно-аналітичні технології» (САІТ), «Управління проєктами в інформаційних технологіях» (УПІТ), «Комп’ютерна математика і аналіз даних» (КМАД), «Інформаційні системи та технології» (ІСТ), «Мультимедійні та інтернет технології і системи» (МІТС), «Кібербезпека» (КБ), «Інтернет речей» (ІР) і «Інформатика та інтелектуальна власність» (ІІВ).

Директором інституту КНІТ став видатний вчений і педагог, професор Михайло Дмитрович Годлевський, а його заступниками – професор Наталя Андріївна Марченко, а згодом і професори Дмитро Анатолійович Кудій, Тетяна Євгенівна Александрова, Дмитро Леонідович Орловський, а також доценти Олена Володимирівна Лобач та Олег Володимирович Тоніца.

Основна наша мета полягає в тому, щоб наші випускники ставали вільними людьми. Вільна людина – це не та людина, яка шукає роботу, а та, яку робота шукає сама, і знаходить в будь-якій точці світуМихайло Годлевський

Впровадження в учбовий процес сучасних інформаційних технологій завжди було пріоритетним напрямком діяльності нашого університету. Результатом цієї роботи стало створення навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій: об’єднання двох найпотужніших факультетів для підготовки високопрофесійних кадрів у всіх напрямах інформаційних та інтернет технологій, що сприятимуть розвитку економіки України.

Неоціненну допомогу в організації роботи інституту надають професори, декани факультетів, що стали його складовими частинами – декан факультету КН професор Максим Миколайович Малько та декан факультету КІТ професор Максим Ігорович Главчев.

Історія кожного інституту – це історія його кафедр, які поєднують в собі наукові школи, специфіку освітньої роботи, студентську активність та історія деканатів або дирекцій підрозділів, які згодом ставали його складовими частинами. Роль у діяльності інституту як кафедр з багатою історією, так і новітніх кафедр, створених протягом останніх десятиліть, важко переоцінити.

Джерелами, з яких починався інститут, можна вважати три кафедри, які мають найбагатшу історію. Це кафедра «Програмна інженерія та інтелектуальні технології управління ім. А.В. Дабагяна», «Системний аналіз та інформаційно-аналітичні технології» (САІТ) та «Комп’ютерна інженерія та програмування» (КІП).

Кафедра “Програмна інженерія та інтелектуальні технології управління ім. А.В. Дабагяна” (ПІІТУ) очолюється професором Андрієм Михайловичем Коппом. Послідовно кафедру очолювали професори Дабагян А.В., Годлевський М.Д., Гамаюн І.П. Одним з джерел, з яких починався інститут комп’ютерних наук, стала кафедра автоматичного управління рухом. Кафедру було відкрито у 1964 р. професором Арегом Вагаршаковичем Дабагяном. В подальшому на базі цієї кафедри формувались нові структурні підрозділи.

Кафедрою автоматичного управління рухом було підготовлено більше 120 кандидатів та докторів наук. Серед них докторами наук стали провідні фахівці НТУ «ХПІ» професори Ю.Т. Костенко (ректор нашого університету у 1990-1999 р.), директор ННІ КНІТ М.Д. Годлевський, Л.М. Любчик, В.П. Северин, Л.Г. Раскін та інші. В 1982 р. було створено кафедру технічної кібернетики (пізніше, кафедра системного аналізу та інформаційно-аналітичних технологій) та кафедру автоматизованих систем управління (згодом, кафедра програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління).

Кафедра ПІІТУ готовить фахівців у галузі знань «Інформаційні технології» зі спеціальностей «Інженерія програмного забезпечення» і «Комп’ютерні науки».

Освітня програма «Інженерія програмного забезпечення» передбачає підготовку фахівців з проектування, розробки, конструювання та тестування програмного забезпечення. Метою цієї програми є підготовка фахівців, здатних ставити і розв’язувати завдання, що пов’язані з розробкою, супроводженням та тестуванням програмного забезпечення.

Освітня програма «Комп’ютерні науки і інтелектуальні системи» передбачає підготовку фахівців з розробки програмного забезпечення, заснованого на штучному інтелекті. Навчальні плани освітньої програми складені з урахуванням досвіду провідних світових університетів, а також потреб ІТ – компаній та інформаційно-аналітичних підрозділів підприємств та організацій з розробки та впровадження інтелектуальних систем.

Науково-дослідні роботи, що виконуються кафедрою: Моделі, алгоритми та інформаційна технологія планування розвитку процесу розробки програмного забезпечення на основі моделі SPICE INT (керівник проф. Годлевський М.Д.), Моделі і методи аналізу та синтезу складних систем (керівник проф. Гамаюн І.П.), Розробка методів моніторингу актуальних даних в системах організаційного управління (керівник проф. Чередніченко О.Ю.), Методи та засоби розробки інтегрованого програмного комплексу для підвищення якості програмного забезпечення в непродуктових ІТ – компаніях (керівник проф. Сокол В.Є.), Розробка математичного та програмного забезпечення для оптимізації управління паралельними процесами виробництва і обслуговування (керівник проф. Шевченко С.В.). Серед видатних викладачів кафедри – професори Раскін Л.Г. (прибув з кафедри інтернету речей), Орловський Д.Л., Чередніченко О.Ю., Шевченко С.В., Ягуп К.В., Сокол В.Є., а також доценти Шматко О.В. та Воловщиков В.Ю.

Кафедра «Системний аналіз та інформаціно-аналітичні технології» (САІТ)  очолюється доктором технічних наук, професором Тетяною Євгенівною Александровою. Формально історія кафедри відраховується з 1982 року, коли був виданий офіційний наказ по Харківському політехнічному інституту про організацію кафедри технічної кібернетики. Однак, насправді, початком її зародження слід вважати 1964 рік. У цьому році в ХПІ почалася підготовка інженерів-дослідників за фахом «Динаміка польоту і управління» на кафедрі автоматичного управління рухом. Нова спеціальність була орієнтована на підготовку фахівців з автоматичного управління для ракетно-космічної галузі, що бурхливо розвивалася у шістдесяті роки минулого століття. Високі вимоги, пропоновані до якості керованих процесів в таких наукоємних об’єктах як балістичні ракети і космічні летальні апарати, зумовили необхідність принципово нового підходу до підготовки фахівців для ракетно-космічної галузі.

Сімдесяті і восьмидесяті роки минулого століття можна охарактеризувати широким впровадженням математичних методів та інформаційних технологій у сферу промислового виробництва і управління техніко-економічними системами. У відповідності з цими обставинами на базі кафедри автоматичного управління рухом були створені нові кафедри, одна з яких була названа кафедрою технічної кібернетики, а пізніше, кафедрою системного аналізу і управління. Кафедрою послідовно керували професори Костенко Ю.Т., Раскін Л.Г., Куценко О.С. і Дорофєєв Ю.І. На кафедрі САІТ успішно працюють співробітники, що переведені з кафедри інформатики та інтелектуальної власності.

В рамках галузей «Інформаційні технології» та «Виробництво і технології» на кафедрі системного аналізу та інформаційно-аналітичних технологій здійснюється підготовка за спеціальностями «Комп’ютерні науки», «Системний аналіз» і «Видавництво та поліграфія».

Наукові напрямки кафедри: Розробка неконекційних моделей штучних нейронних мереж, методів їх побудови та навчання (керівник проф. Паржин Ю.В.), Удосконалення автоматичних систем керування теплопостачанням будівель з індивідуальними тепловими пунктами на основі методів сучасної теорії управління та прогресивних інформаційних технологій (керівник проф. Куценко О.С.), Моделювання та оптимізація процесів управління складними динамічними системами (керівник проф. Северин В.П.). Серед видатних викладачів кафедри – професори Безменов М.І., Коваленко С.В. і доцент Сидоренко Г.Ю.

Кафедра «Управління проектами в інформаційних технологіях» (УПІТ) заснована в 2000 р. лауреатом Державної премії України, професором І.В. Кононенком, а нині очолювана професором Мариною Анатоліївною Гринченко. На кафедрі УПІТ в 2001 р. вперше у Харківській області було відкрито підготовку фахівців зі спеціальності «Управління проєктами».

Кафедра здійснює підготовку фахівців за спеціальністю «Комп’ютерні науки» за освітніми програмами: «Комп’ютерні науки. Штучний інтелект та управління проєктами» та «Управління проєктами у сфері інформаційних технологій». Кафедра поєднує фахівців з багаторічним досвідом роботи в галузі створення моделей, методів, інформаційних технологій прогнозування, стратегічного управління, управління портфелями, програмами, проєктами. Колектив кафедри має значний досвід консалтингу та проведення тренінгів для бізнес структур та органів влади. Колективом кафедри під керівництвом І.В. Кононенка було виконано більше 30 науково-дослідних робіт на замовлення Верховної Ради України, Міністерства економіки, Мінпромполітики, МОН і окремих підприємств України, Великої Британії.

З 2010 р. по теперішній час кафедра організовує та проводить Міжнародну науково-практичну конференцію «Інтегроване стратегічне управління, управління портфелями, програмами, проєктами». Кафедра двічі на рік організує видання Віснику національного технічного університету «ХПІ» (серія «Стратегічне управління, управління портфелями, програмами, проєктами»).

Колектив кафедри під керівництвом професора Кононенка І.В. та завідуючої кафедрою, професора Гринченко М.А. веде наукові роботи в наступних напрямках: Створення моделей, методів, інформаційних технологій формування і реалізації портфелів, програм, проєктів; Розробка та реалізація стратегій розвитку підприємств в різних галузях економіки; Створення методів та інформаційних технологій довгострокового прогнозування соціально-економічних процесів у масштабі держави, регіону, підприємства; Підготовка і експертне оцінювання бізнес-планів і інвестиційних проєктів відповідно до вимог Організації Об’єднаних Націй з Промислового Розвитку (UNIDO); Впровадження на підприємствах технологій управління проєктами, програмами, портфелями; Підвищення кваліфікації менеджерів в області високих технологій управління. Серед видатних викладачів кафедри – доценти Шуба І.В. (прибула з кафедри інформатики та інтелектуальної власності), Лобач О.В., Роговий А.І.

В 2002 році на основі кафедр САІТ, прикладної математики та вищої математики відомим вченим, лауреатом Державної премії України професором Л.М. Любчиком була заснована кафедра комп’ютерної математики і математичного моделювання. Сучасна назва кафедра «Комп’ютерна математика і аналіз даних» (КМАД), а очолює її професор Олена Борисівна Ахієзер. Кафедра готує фахівців за освітніми програмами «Інтелектуальний аналіз великих даних» (спеціальність «Прикладна математика») та «Штучний інтелект» (спеціальність «Комп’ютерні науки»).

Наукові напрямки кафедри, очолювані професорами Л.М. Любчиком, О.А. Галузою, О.Б. Ахієзер, наступні: Методи інтелектуального аналізу даних і прогнозування на основі машинного навчання; Математичне і комп’ютерне моделювання технічних і фінансово-економічних систем; Інформаційні технології керування мережевими та мультіагентними системами в умовах невизначеності і ризику.

Кафедра бачить свою місію в інтегрованій підготовці висококваліфікованих фахівців у галузі прикладної математики, комп’ютерних наук і сучасних інформаційних технологій для підрозділів високотехнологічних IT – компаній, зайнятих дослідженнями і розробками, виконанням наукомістких проєктів тощо. Основними споживачами випускників є крупні компанії та організації, що впроваджують практику збору та обробки великих масивів даних, у тому числі, і в зовнішніх дата-центрах, та зацікавлені у використанні великих накопичених масивів інформації для аналізу, прогнозування, прийняття рішень, а також ІТ компанії – розробники програмних продуктів для роботи з великими даними.

Принципи навчання на кафедрі наступні:

  • Поєднання базової фундаментальної технічної освіти з набуттям навичок практичної проєктної та командної роботи.
  • Використання сучасних педагогічних технологій: змішана і дуальна освіта; навчання за запитами і проєктне навчання; пірінгове (взаємне) навчання – P2P.
  • Використання основних засад міжнародної ініціативи проєктного навчання CDIO.

Кафедра відома видатними педагогами. Це професори О.В. Сіра (прибула з кафедри інтернету речей), О.А. Галуза, С.В. Погорєлов, С.П. Іглін, О.М. Дубініна, доценти С.Є. Гардер і Є.П. Гомозов та інші.

Кафедру “Комп’ютерна інженерія та програмування” (КІП) очолюється видатним діячом науки і освіти, доктором технічних наук, професором Олександром Юрійовичем Заковоротним. Послідовно кафедру очолювали професори В.Г. Васильєв, В.А. Зверєв, Ф.А. Домнин, С.Г. Семенов. Кафедра готовить фахівців у галузі знань «Інформаційні технології» та є базовою кафедрою в НТУ «ХПІ» зі спеціальності «Комп’ютерна інженерія». Кафедра веде підготовку студентів за двома освітньо-професійними програмами: «Сучасне програмування, мобільні пристрої та комп’ютерні ігри» та «Прикладна комп’ютерна інженерія».

Видатним і значним джерелом нинішнього навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій стала заснована в 1961 р. на основі кафедри електричних апаратів кафедра математичних та лічильно-вирішальних приладів та пристроїв, першим завідувачем якої став професор В. Г. Васильєв. Пізніше кафедра носила назви «Електронні обчислювальні машини» та «Обчислювальна техніка та програмування», а згодом отримала сучасну назву – «Комп’ютерна інженерія та програмування» (КІП). Велику роль у створенні кафедри зіграв прекрасний вчений і педагог, колишній завідувач кафедрою електричних апаратів професор Б.Ф. Вашура, про якого відзивалися його співробітники як про дуже добру і благородну людину.

У лабораторіях і аудиторіях кафедри виросло чимало вітчизняних діячів науки і освіти, серед яких академік НАНУ В.В. Петров, член-кореспондент НАНУ В.Ф. Євдокимов, завідуючий кафедрою КІП О.Ю. Заковоротний, завідуючий відділом Інституту кібернетики НАНУ К.Г. Жук, проректор і завідуючий кафедрою ХНУРЕ Є.П. Путятін, завідуючий кафедрою ХНУРЕ Г.Ф. Кривуля, професор Н.І. Корсунов, проректор, завідуючий кафедрою В.А. Кравець та інші.

Наукові школи кафедри: Моделювання та управління складними технічними об’єктами (керівник проф. Дмитрієнко В.Д.), Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень для діагностики, керування та оптимізації технічних та біомедичних об’єктів (керівник проф. Поворознюк А.І.), Методи обробки та захисту інформації у комп’ютерних системах (керівник проф. Кучук Г.А.). Серед видатних викладачів кафедри – професори Дмитрієнко В.Д., Заполовський М.Й., Леонов С.Ю., Поворознюк А.І., Скородєлов В.В., Кучук Г.А., Гавриленко С.Ю., Коломійцев О.В., Філатова А.Є., Черних О.П.

Кафедра «Мультимедійні та інтернет технології і системи» (МІТС) започаткована у 2022 році лауреатом Державної премії України, професором Сергієм Михайловичем Порошиним шляхом злиття двох кафедр – мультимедійних інформаційних технологій і систем (започаткованої ним у 2004 році) та інтернету речей (започаткованої у 2009 році відомим вченим професором Раскіним Л.Г.). Кафедра МІТС веде підготовку за освітньою програмою «Прикладна комп’ютерна інженерія». Цей міждисциплінарний напрямок фокусується на проєктуванні ефективних спеціалізованих комп’ютерних систем та сервісів на основі поєднання загальних принципів комп’ютерної інженерії та специфіки відповідних предметних галузей, перш за все мультимедіа та інтернету речей.

Кафедра активно залучає студентів до наукової та професійної діяльності участю в конференціях, НДР, всеукраїнському та міжнародних наукових конкурсах і олімпіадах, має програму академічної мобільності з університетом Неаполя Фрідріха ІІ. Кафедрою в 2012 році започаткована щорічна міжнародна науково-технічна конференція «Інформаційні проблеми теорії акустичних, радіоелектронних та телекомунікаційних систем» (IPST).

Наукові напрями кафедри МІТС: теорія хвильових явищ у нелінійних та нестаціонарних середовищах та їх аналіз в умовах обмеженості даних спостережень; акустична експертиза та ідентифікація акустичних моделей замкнених приміщень довільної форми; мультимедійний моніторинг середовищ різного призначення.

Сьогодні кафедру очолює професор Андрій Віталійович Статкус. Видатні викладачі кафедри – професори Усик В.В., Кожевніков Г.К., доценти Корольова Я.Ю., Носик А.М., Іванчихін Ю.В.

Кафедра «Інформаційні системи та технології» (ІСТ) заснована у січні 2022 року на базі кафедри програмної інженерії та інформаційних систем управління з метою підготовки спеціалістів за спеціальністю «Інформаційні системи та технології». Завідувачкою кафедри стала доктор технічних наук, професор Олена Миколаївна Нікуліна. Кафедра проводить активну роботу щодо інтеграції навчального процесу в європейський освітній простір.

Поглиблене вивчення англійської мови, залучення студентів до різних міжнародних проєктів у сфері освіти та науки, міжнародної мобільності, залучення до участі в міжнародних науково-практичних конференціях, вебінарах та інших наукових заходах надає студенту можливість здобувати знання щодо сучасних тенденцій розвитку інформаційних технологій у світі. Особливістю організації навчального процесу кафедри є використання новітніх інноваційних технологій у навчанні, а саме challenge based learning, peer-to-peer, проєктний підхід.

Наукові напрями кафедри, керовані професором О.М. Нікуліною, такі: Моделювання процесу стратегічного управління з використанням методів обчислювального інтелекту; Математичне моделювання складних систем та бізнес-процесів; Оптимізація інформаційно-керуючих систем; Програмне забезпечення методів моделювання та оптимізації; Оптимізація процесів управління мережевими ресурсами в розподілених комп’ютерних інформаційно-управляючих системах; Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень.

Потужний викладацький склад, які підтримують свою кваліфікацію через постійну участь у заходах ІТ-компаній. Серед видатних викладачів кафедри – професор В.В. Москаленко, доценти Н.Є. Хацько, А.А. Пашнєв.

Кафедра «Кібербезпека» (КБ) створена у січні 2022 року. Очолив її доктор технічних наук, професор Сергій Петрович Євсеєв. Викладачами кафедри здійснюється підготовка студентів зі спеціальності «Кібербезпека та захист інформації», «Національна безпека» та «Управління інформаційною безпекою». Фахівці у даній сфері можуть здійснювати професійну діяльність у малому і середньому бізнесі, на підприємствах та установах різних форм власності, виробничої та невиробничої сфери, органах державного і місцевого управління, освітніх та наукових закладах. Цілі навчання – підготовка фахівців, здатних розробляти і використовувати технології інформаційної безпеки.

Випускники кафедри Кібербезпеки є фахівцями з організації захисту інформації; можуть виконувати обов’язки інженера з експлуатації засобів захисту інформації, інспектора з організації захисту секретної інформації, фахівця з режиму секретності, проєктувальника систем захисту інформації, прикладного програміста, системного програміста, веб-програміста, проектувальника комп’ютерних мереж, адміністратора баз даних, системного адміністратора; аналітика комп’ютерних систем; аналітика з захисту інформації, а також менеджера з безпеки підприємства.

Кафедра під керівництвом завідуючого кафедрою, професора Євсеєва С.П., доцентов Погасія С.С. і Мілевського С.В. працює над науковими дослідженнями за напрямами: Постквантові алгоритми на основі крипто-кодових конструкцій Мак-Еліса та Нідеррайтера на алгеброгеометричних (збиткових) кодах; Методологія побудови систем безпеки в соціокіберфізичних системах, об’єктів критичної інфраструктури; Моделі та методи побудови системи безпеки в інтернет-сервісах, Методологія захисту кіберфізичних систем на основі методології DataMining.

Серед видатних викладачів кафедри – професор Мілов О.В. і доцент Король О.Г.

Видатною подією в житті навчально-наукового інституту комп’ютерних наук та інформаційних технологій цього ювілейного року стало присудження Державної премії України в галузі науки і техніки нашим колегам: професорам Заковоротному Олександру Юрійовичу, Євсеєву Сергію Петровичу, Кучуку Георгію Анатолійовичу, Мілову Олександру Володимировичу і Галузі Олексію Анатолійовичу.

Серед випускників ННІ КНІТ чимало вельми успішних людей, зокрема, Ігор Брагінський — президент компанії NIX Solutions.

Наша кафедра готує справжніх лідерів. Отримані під час навчання знання застосовні в різних галузях і проектах. Вони допомагають навчитися мислити і діяти як керівник, адекватно оцінювати критичні ситуації і правильно з них виходити, завоювати довіру членів команди і впевнено рухатися до поставленої метиВипускниця ННІ КНІТ Вікторія Мироненко

Наші випускники, зокрема, працюють в компаніях Cloud Works, Amazon, Meta, NIX Solutions, GlobalLogic, Google, Grid Dynamics, Sigma, Samsung electronics.