На засіданні кафедри 10.05.23 (протокол №7) виступила гарант проф. О.А. Ігнатюк щодо питання затвердження освітньо-наукової програми «Освітні, педагогічні науки» за спеціальністю 011 «Освітні, педагогічні науки» третього (освітньо-наукового) PhD рівня вищої освіти та відповідного навчального плану підготовки здобувачів PhD 011 на 2023/24 н.р.
Гарант ОНП «Освітні, педагогічні науки» проф. О.А. Ігнатюк доповіла, що:
1) проєкт ОНП PhD 011 був розглянуто на зас. кафедри педагогіки і психології управління соціальними системами ім. акад. І.А. Зязюна, протокол No 4 від 08.02.2023 р., розмішений для громадського обговорення на сайті кафедри та аспірантури.
2) До інформації: На сьогодні за ОНП проходять навчання 14 здобувачів, з них 2 іноземця україномовних (1,2 курс (К)), 2 здобувача формою підготовки поза аспірантурою (в ЗСУ), 7 – академвідпуска: 4 курс_4 вечірній(Б) та 1вечірній (К) та 2 курс_2 – поза аспірантурою.
Проходять навчання 4 курс_1 денний (Б); 2 курс: 1 вечірній (Б), 1 денний (Б), 1 україномовний іноземний (К); 1 курс: 1 вечірній (Б), 1 денний (Б), 1 україномовний іноземний (К). Тож, в активному режимі перебувають 7 осіб здобувачів.
Важливо, що 19.09.2022-20.09.2022 рр був складений докторський іспит Горбачем І.О. http://web.kpi.kharkov.ua/ppuss/uk/category/monitoring/, захист планується на друге півріччя 2024, наразі здобувач зайнятий виконанням професійної діяльності.
Було рецензовано роботу Луценка Б.В., видано рецензії, здобувач працює над зауваженнями.
Тож, в активному режимі перебувають 7 осіб здобувачів (1 курс (Прасол І., Нагла Д., Курбанова М.), 2 курс (Курбанова Х., Кузнецова Г., Пономаренко П.) та 4 курс (Жушма Т.). Вони виконують свої індивідуальні плани, приймають участь у Міжнародних науково-практичних конференціях (МНПК), в моніторингових дослідженнях якості підготовки здобувачів на нашій ОНП PhD 011 та вносять свої пропозиції щодо вдосконалення процесу підготовки на нашій ОНП PhD 011.
3) Варто наголосити, що на засіданні кафедри 15 березня 2023 року були затверджені пропозиції аспірантів стосовно проєкту ОНП «Освітні, педагогічні науки». Нагадаю, що на засіданні кафедри 15 березня 2023 року доц. Резнік С.М. повідомила, що аспіранти спец. 011 обговорили Проєкт та мають пропозицію, яку оголосить від імені аспірантів аспірантка 2-го року навчання Кузнецова Ганна Анатоліївна.
Аспірантка Г.А. Кузнецова повідомила про те, що 7 березня 2023 р. було організовано зустріч аспірантів у комунікаційному просторі Телеграм з приводу обговорення пропозицій до проєкту ОНП за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки. Аспірантка Г.А. Кузнецова відзначила, що було запропоновано внести доповнення до мети освітньо-наукової програми, а саме: додати до фрази «проведення власних наукових досліджень» таке словосполучення «з дотриманням академічної доброчесності».
Тож, мета ОНП «Освітні, педагогічні науки» при внесенні змін буде такою: Підготовка висококваліфікованих науково-педагогічних кадрів, попит на які має сучасний ринок освітніх послуг, здатних генерувати нові ідеї із урахуванням регіонального та галузевого контекстів, готових до наукової, дослідницько-інноваційної та професійно-педагогічної діяльності в галузі освіти/педагогіки та комплексного вирішення актуальних проблем в освітній сфері; опанування дидактичної та педагогічної майстерності, методології наукової та педагогічної діяльності, проведення власних наукових досліджень з дотриманням академічної доброчесності, результати яких повинні мати наукову новизну, теоретичне та практичне значення.
4) Питання про розгляд і обговорення проєкту освітньо-наукової програми підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» було винесено на засідання Правління Ради молодих вчених НТУ «ХПІ» (20 квітня 2023 року, протокол №4) за участю запрошених здобувачів третього освітньо-наукового рівня вищої освіти «доктор філософії» спеціальності 011 різних років навчання та випускника ОНП PhD 011 2020 року. Відзначено активну участь аспірантів кафедри «Педагогіки та психології управління соціальними системами ім. акад. І.А. Зязюна» – Тетяни Жушми (4 рік навчання), Ірини Прасол, Дарини Наглої, Малохат Курбанової (1 рік навчання), Ганни Кравченко, Павла Пономаренко, Халіди Курбанової (2 рік навчання), Ліни Зінченко (випускниці ОНП зі спеціальності 011 2020 року, PhD з освітніх, педагогічних наук, ст. викладач кафедри фізичного виховання ННІ СГТ, відповідальна у ННІ СГТ за атестацію PhD) під час розгляду та обговоренні проєкту зазначеної ОНП підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки», висловлення їх пропозицій, які були враховані під час плідної співпраці з проєктною групою і групою забезпечення спеціальності.
Пропозиції аспірантів, що були враховані в проєкті зазначеної ОНП стосувалися: зміни формулювання мети освітньо-наукової програми, що безпосередньо може вплинути на її освітньо-науковий вектор та якість підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки».
Присутні на засіданні аспіранти, молоді науковці, викладачі погодилися, що пропозиції аспірантів, були враховані в проєкті зазначеної ОНП, компоненти зазначеної ОНП є достатніми для високого рівня підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії), враховано стратегічні напрями реформування національної системи вищої освіти та стратегічні напрями розвитку університету на 2020-2025 роки. На підставі цього Правління Ради молодих вчених дійшло висновку про необхідність затвердження ОНП підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки». Тож було ухвалено: Рекомендувати Вченій раді НТУ «ХПІ» затвердити ОНП підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки».
5) Станом на сьогодні маємо позитивні відгуки рецензії на ОНП PhD 011 Освітні, педагогічні науки, їх надали:
- Покроєва Любов Денисівна, ректор КВНЗ «Харківська академія неперервної освіти», кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений працівник освіти України. В позитивній оцінці Відзначено:
Рецензована ОНП розроблена після консультацій із провідними науковцями та потенційними роботодавцями, що підтверджує потребу у підготовці висококваліфікованими фахівців цієї спеціальності, здатних до інновацій у професійній діяльності, творчої роботи, креативного і конструктивного мислення, з розвинутими навичками комунікації, самоорганізації, емпатії, цифрової компетентності, прогнозування подальшого розвитку в галузі освіти/педагогіки.
- Штефан Людмила Андріївна, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди, доктор педагогічних наук, професор. В позитивній оцінці Відзначено:
Варто позитивно оцінити діяльність групи забезпечення спеціальності, співпрацю з аспірантами і стейкхолдерами, представниками студентського самоврядування. Обговорення питань щодо сформованості необхідних фахових компетентностей, переліку вибіркових дисциплін у різний спосіб представлені на засіданнях кафедр та проєктної групи, ураховані при внесенні змін в освітню, дослідницьку й практичну частини проєкту ОНП для затвердження і впровадження в освітній процес.
- Зінченко Ліна Володимирівна, випускниця ОНП PhD «Освітні, педагогічні науки» у 2020р., доктор філософії з освітніх, педагогічних наук, ст. викладач кафедри фізичного виховання ННІ СГТ, відповідальна у ННІ СГТ за атестацію PhD. В позитивній оцінці Відзначено:
Досвід підготовки на ОНП PhD спеціальності 011 як здобувача (випускник ОНП PhD 011 у 2020 р.) дозволяє наголосити про високий рівень кадрового забезпечення означеної ОНП, залучення фахівців найвищого рівня, докторів і кандидатів наук, які мають не тільки високий рівень теоретичної підготовки, але й певний практичний досвід педагогічної наукової діяльності, про що свідчать їх численні публікації у світових та вітчизняних наукових джерелах; у межах ОНП функціонують та не порушуються практики дотримання академічної доброчесності науковими керівниками та аспірантами.
6) В ОНП Phd 011 в переліку компетентностей і результатів навчання сталися зміни, що пов’язане із корегування результатів навчання та компетентності ОК «Представлення наукових інтересів» у формулюванні відбулося включення слів «цифрових компетентностей».
Тож підсумовуючи, варто наголосити:
По-перше, структура рецензованої ОНП є чіткою та логічною, а цикл загальної підготовки є фундаментальним та комплексним, що дає змогу здобувачам третього освітньо-наукового рівня вищої освіти отримати якісну підготовку. Загальна кількість кредитів ОНП PhD 011 складає 45, що відповідає встановленим нормам (30-60 кредитів).
По-друге, ОНП передбачає необхідну практичну підготовку, яка дає можливість здобути компетентності та соціальні навички, потрібні для подальшої професійної діяльності.
По-третє, наповнення ОНП сучасними дисциплінами (освітніми компонентами ОК) світового рівня, наявність обов’язкових та вибіркових компонент дає можливість здобувачам третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти обирати власну траєкторію освітньої діяльності зокрема через індивідуальний вибір навчальних дисциплін в обсязі, передбаченим законодавством; освітні компоненти, становлять логічну взаємопов’язану систему та в сукупності дають можливість досягти заявлених цілей та програмних результатів.
По-четверте, відповідність вимогам студентоцентрованого підходу та принципам академічної свободи визначених і застосованих форм та методів навчання, викладання та контролю, які сприяють досягненню заявлених у освітній програмі цілей та програмних результатів навчання.
Тож, просимо: 1) підтримати питання щодо затвердження ОНП PhD спеціальності 011 в редакції 2023 року, відповідно затвердити зміст Навчального Плану підготовки здобувачів PhD 011 2023-2024 н.р.
2) Підтримати клопотання та Рекомендувати Методичній раді НТУ «ХПІ» та Вченій раді НТУ «ХПІ» затвердити ОНП підготовки здобувачів третього рівня вищої освіти (доктора філософії) зі спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки».
Пропозиції були підтримані одноголосно і були ухвалені відповідні рішення на зас. кафедри.