В цілях поліпшення розуміння і усвідомлення питань біорізноманіття Організація Об’єднаних Націй проголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного біорізноманіття. Цього року цей день був присвячений темі «Святкування 25-річчя діяльності у галузі біорізноманіття».
Конвенція про біологічне біорізноманіття була відкрита для підписання на Зустрічі на вищому рівні «Планета Земля» в Ріо-де-Жанейро 5 червня 1992 року і набула чинності 29 грудня 1993 року. Вона налічує на сьогодні 193 учасники.
Компонентами біорізноманіття є всі різноманітні форми життя на Землі, включаючи екосистеми, тварин, рослини, гриби, мікроорганізми і генетичну різноманітність.
Конвенція про біологічну різноманітність є міжнародним юридично обов’язковим договором, три основні цілі якого полягають в збереженні біорізноманіття, стійкому використанні біорізноманіття і сумісному отриманні на справедливій і рівній основі вигод, зв’язаних з використанням генетичних ресурсів.
Проте в кожному регіоні миру втрата біорізноманіття зберігає загрозливі темпи. Таке скорочення природних ресурсів посилює і інші глобальні проблеми, такі як зміна клімату, безпека водопостачання, продовольча безпека і суспільна охорона здоров’я, і потенційно може привести до катастрофічних наслідків для життя людей на планеті. Тому, необхідно зробити все, що в наших силах, щоб зупинити процес знищення природи.
Оскільки, багата різноманітність життя на Землі необхідна для благополуччя і процвітання нинішнього і майбутніх поколінь людства і тому Всесвітній економічний форум визнав втрату біорізноманіття як критичний ризик.
Для викорінювання крайньої убогості і голоду необхідно забезпечити захист і відновлення екосистем і гарантувати доступ до екосистемних послуг. Для пом’якшення наслідків зміни клімату потрібно зменшити масштаби збезлісення і деградації земель, а також збільшити об’єм поглинання вуглецю лісовими масивами, багатими, пасовищними і сільськогосподарськими угіддями. Крім того, збереження біорізноманіття лісів і водозбірних басейнів сприяє підтримці чистоти і об’єму водних ресурсів.
Саме цього дня 22 травня – Міжнародний день біологічного біорізноманіття в Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут» (НТУ “ХПІ”) на кафедрі хімічної техніки і промислової екології на основі постійно діючої наукової групи на чолі з доцентами Новожилової Т. Б. і Аверченко В. І. був проведений студентський семінар, присвячений темі святкування «25-річчя діяльності у області біорізноманіття». Цей семінар став вже традиційним і проводиться вже не вперше.
Доповіді були присвячені важливості і актуальності проблеми біорізноманіття, можливості залучення нових ідей для вирішення питань біорізноманіття, а також рішення глобальних екологічних проблем для гармонізації і процвітання людства. Одним з основних напрямів людської діяльності у галузі біорізноманіття, як було підкреслено на семінарі, є створення заповідних територій і екологічної мережі територій, які дозволяти зберегти в дикій природі рідкісні і види тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення.
Проведення даного семінару є важливим інструментом в боротьбі за розумне, щадне і дбайливе наше відношення до природи, щоб біорізноманіття цінувалася по гідності, зберігалася, відновлювалася і розумно використовувалася, приносячи вигоди, необхідні для всіх людей на нашій планеті.