SaveEcoSensor3.0- тепер у ХПІ

Отримати безкоштовно новий пристрій під час війни для рідного Харкова? Тільки на перший погляд це завдання «з зірочкою». Насправді, доклавши зусиль можливо все.

А тепер трішки подробиць.

Навесні 2024 року  студенти кафедри, які навчаються за освітніми програмами 101 «Інженерна екологія» та 183 «Технології захисту навколишнього середовища» та є учасниками  студентського наукового гуртка «Екологічний клуб «Я-Еколюдина»  взяли участь у освітньому марафоні від ГО SaveDnipro. Непросту місію координатора та фактичного керівника студентами на себе взяла доцента кафедри, PhD Сакун Антоніна Олегівна. Що відзначає Антоніну Олегівну як фахівця? Якщо ван береться за справу, то результат завжди буде позитивний!

ГО SaveDnipro (https://www.savednipro.org/) одна з найпотужніших громадських екологічних організацій України, які займаються моніторингом якості повітря по всій країні та регулярно публікують дані щодо якості повітря у різних містах нашої країни. Сталий розвиток суспільства не можливий без залучення до вирішення екологічних проблем громадськості. Незалежний моніторинг параметрів навколишнього середовища є важливою складовою розбудови екологічносвідомого суспільства та відповідає багатьом директивам ЄС.  Фінальна частина освітнього марафону, до якої вийшли наші студенти разом з Антониною Олегівною, дала можливість учасникам розповісти про екологічні проблеми своїх громад, а також взяти участь у серії цікавих лекцій та тренінгів. Харків -місто, яке мало забруднене повітря  й до повномасштабного вторгнення, адже було промисловим та торговим центром, а останні три роки потерпає від обстрілів та руйнувань, що також впливає на якість повітря. Оцінивши масштаб проблем, організатори освітнього марафону прийняли рішення надати нашій команді прилад  SaveEcoSensor3.0, який по суті є датчиком, здатним аналізувати в режимі реального часу якість повітря. Датчик було розміщено на території НТУ ХПІ, що дає змогу оцінювати якість повітря, а особливо вміст у ньому дрібнодисперсного пилу, в центрі міста.

Дані автоматично передаються на інтерактивну мапу (https://www.saveecobot.com/station/22039), якою можуть вільно користуватися усі охочі. Зазначимо, що у м. Харків на сьогодні є всього три датчика, які передають свої дані й один з них з’явився саме завдяки нашій кафедрі.

Окрім моніторингових цілей, отримані датчик та власно сам датчик використовується нашими викладачами та студентами при вивчені спеціальних дисциплін, таких як « Моніторинг довкілля», «Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище», «Прилади та методи контролю якості довкілля». У подальшому накопичені дані будуть використані у науковій роботі студентів та аспірантів.

Як відзначив голова Ради молодих вчених НТУ «ХПІ» Дмитро Данильченко, подібна співпраця між навчальними закладами та громадськими організаціям є необхідною для поширення знань та інформації. Вивчати принцип роботи датчика, аналізувати залежності та будувати математичні моделі будуть, в тому числі, студенти й аспіранти інших освітніх програм НТУ «ХПІ». У перспективі це розширить між кафедральну співпрацю та дасть змогу реалізовувати міждисциплінарні проекти нашими молодими вченими.